Article traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Al forn, bullit o a la planxa: què em surt més barat?

No totes les tècniques de cocció costen els mateixos diners, ja que el temps, l'energia i la quantitat d'aliments marquen les diferències entre unes i altres
Per Blanca Álvarez Barco 8 de juny de 2018

La temperatura i el temps de cuinat, units al preu de l’energia utilitzada, són la clau per gastar més o menys en preparar pollastre, peix o verdures al forn, a la planxa o bullits. Quin surt més econòmic? Si els fem al forn, seran sempre més cars; en canvi, costaran menys les receptes bullides o a la planxa . La raó? Com es veu a continuació, aquestes últimes maneres de cuinat requereixen menys temps i temperatura, per que consumeixen menys energia… i menys diners!

Img cuinar forn bullit planxa listadograndeImatge: 089photoshootings

El preu del gas i l’electricitat determinen la despesa en cuinar

¿ Quant costa cuinar plats a la planxa, bullits o al forn, i què és més barat? L’import depèn, en gran manera, del preu de l’energia (gas i electricitat) utilitzades per elaborar-los. Però també la temperatura a la que deguem preparar els plats i el temps de cuinat determinaran el cost.

En la Unió Europea el preu depèn de diversos factors relatius a l’oferta i la demanda, “inclosa la situació geopolítica, la combinació energètica nacional, la diversificació de les importacions, els costos de xarxa, els costos de la protecció mediambiental, les condicions meteorològiques adverses o els nivells impositius i fiscals”, segons s’indica en Statistics Explained , la web d’estadístiques oficial d’Eurostat. Avui dia, l’import del gas natural en Espanya és de 0,05 euros per kWh, mentre que el de l’electricitat arriba als 0,12 euros el kWh , que influirà en el preu de cuinar al forn, a la planxa o plats bullits, com expliquem en les següents línies.

Img alhorno cuinar

El preu de preparar plats al forn

Cuinar receptes al forn és l’opció més cara, ja que consumeix més energia que si en fem a la planxa o fem plats bullits . El forn és un electrodomèstic que consumeix molt : suposa un 8,3% de la despesa energètica d’una llar, segons la ‘ Guia de Energia de Rankia ‘, i, funcionant a 180 °C, un forn d’eficiència energètica mena A té un consum d’uns 0,85 kWh. El preu del kWh, a 1 de juny de 2018, és d’aproximadament 0,12 euros, per que, de mitjana, en una hora consumirà 0,102 euros (0,85 x 0,12 = 0,102). La despesa augmentarà si cal preparar algun aliment que requereixi temperatures més altes, d’entre 230 i 200 °C, doncs el consum elèctric serà major que l’anterior.

Cuinar amb forn de gas és més econòmic, doncs el gas és més barat que la llum i necessita menys temps de cuinat

Aquest preu canvia si s’utilitza forn a gas en lloc de forn elèctric, ja que el gas és més barat i es necessita menys temps per cuinar. Aquesta mena d’energia “és una de les més demandades a nivell domèstic, degut al baix cost per kWh, unit al seu alt poder calorífic”, indica Gonzalo Lahera, codirector de. Selectra , un comparador d’electricitat i gas. En el cas del forn, sortirà més car comprar un de gas, però a la llarga resulta molt més econòmic cuinar amb ell, per diverses raons: “amb la flama de gas la calor és gairebé instantani”, mentre que el forn elèctric requereix precalentar (procés més lent) i el cost del gas és menor que el de la llum.

Cuinar a la planxa, quant costa?

Fer plats a la planxa és un mètode molt econòmic, ja sigui amb gas o utilitzant electricitat, ja que es necessita poc temps per preparar l’aliment. Per cuinar a la planxa, cal precalentarla durant uns tres minuts abans i, després, gairebé tots els aliments no requereixen més de 4 o 5 minuts per cada costat per estar al punt, per que en uns 13 minuts ja està el menjar. Així, la despesa ascendiria en aquest cas a 0,039 euros, si emprem electricitat, i de 0,016 euros, si usem gas .

Img alaplancha granImatge: DanaTentis

Bullir no és només per malalts… i s’estalvia!

Les receptes de verdures, pollastre o peix bullits tenen fama de “menjar de malalt”, a l’ésser una dieta tova. Tanmateix, són molt saboroses, a més de senzilles de cuinar i barates. Per quant surten?

Les receptes bullides són sanes, saboroses i barates, doncs necessiten poc temps de cocció

Perquè l’aigua bulli “deu arribar al punt de cocció, i això triga uns 15 minuts”, asseguren des de la web de ciència Xataka . Una vegada en aquest punt, segons l’aliment que vulguem cuinar, devem deixar-lo més o menys temps (un mínim de cinc minuts) al foc. Si això és així, tenint en compte que la despesa del foc de la vitroceràmica és de 1,5 kWh, gastarem 0,5 kWh en 20 minutos. Com cada kWh de llum costa costa 0,12 euros, per bullir un plat haurem desemborsat 0,06 euros . Si preparem la recepta amb gas (0,05 euros kWh), la despesa serà de 0,025 euros.

Cal tenir en compte que cada aliment necessita després un temps de cocció diferent. L’ou (10/12 minuts), per exemple, es bull més ràpid que el pollastre (uns 20 minutos) o les patates (35 minuts); això condicionarà el cost final.