Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Economia domèstica

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Consultori legal: el propietari del seu pis vol augmentar-li el lloguer perquè ha pujat la comunitat

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dilluns, 09 de Maig de 2011
img_piso vacio

El propietari del pis en el qual visc de lloguer pretén augmentar-me la renda. Al·lega que la comunitat ha acordat pujar les quotes mensuals i que, com a conseqüència d’això, haig de pagar-li més. Estic obligada a acceptar la pujada? Què és el legal?

La Llei d’Arrendaments Urbans (LAU) permet que les parts d’un contracte d’arrendament acordin que les despeses que corresponguin a la finca arrendada en funció de la seva quota de participació siguin a càrrec de l’inquilí. Es refereix a les despeses generals per al sosteniment de l’immoble, càrregues i responsabilitats que no siguin susceptibles d’individualització i que corresponguin a l’habitatge arrendat. És habitual, per això, que en subscriure un lloguer es reculli l’obligació de l’arrendatari d’abonar les quotes ordinàries de la comunitat.

No obstant això, la llei també recull que juntament amb aquest pacte ha de fer-se constar, per a la seva validesa, l’import anual d’aquestes despeses a la data del contracte.

En primer lloc, en aquest cas concret, l’usuari hauria de llegir amb deteniment el seu contracte i comprovar si es donen aquests dos requisits per a la validesa de l’acord pel qual tals despeses corren del seu compte.

En els primers cinc anys de contracte solament es pot incrementar la renda per aplicació de l’IPC

Aquestes despeses poden incrementar-se amb el pas del temps, però durant els primers cinc anys de vigència del contracte, hi ha un límit legal: solament podran augmentar d’any en any i mai en un percentatge superior al doble d’aquell en el qual pugui incrementar-se la renda conforme a l’Art. 18. 1 de la LAU. Sobre aquesta actualització, el citat article recull que durant els primers cinc anys la renda “solament podrà ser actualitzada en la data en què es compleixi cada any de vigència, aplicant a la renda de l’any anterior l’IPC”.

En aquest cas concret, si es troba dins dels primers cinc anys de contracte, la llei solament faculta a l’arrendatari a incrementar la seva renda per aplicació de l’IPC , no per qüestions com les quals s’indiquen. A més, solament es podrà pujar l’import que abona en concepte de quotes de comunitat fins al doble de l’IPC, fins i tot encara que les quotes haguessin sofert un increment major.

Si el lloguer depassa el cinquè any, regirà els pactes sobre aquest tema en el contracte

Si es depassa el cinquè any, el més adequat serà comprovar els pactes sobre aquest tema en el seu contracte, doncs serà el que regeixi. A falta de pacte, s’aplicaria l’anterior. Si alberga algun dubte, seria convenient acudir amb el contracte a un advocat, una associació d’arrendataris o al Departament d’Habitatge del seu Govern autonòmic perquè li oferissin assessorament en la matèria.

RSS. Sigue informado

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions