Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Economia domèstica

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Divorciats, tenen dret a heretar del seu excónyuge?

Els divorciats no hereten després de la defunció del seu antic cònjuge, però si hi ha fills comuns menors, podrien ser els administradors dels béns heretats per aquests

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dilluns, 08 de Desembre de 2014

Quan un matrimoni es dissol, ho fa en tots els aspectes, inclòs per descomptat l’econòmic. I si el que un dia fos cònjuge mor, el seu expareja no té dret a heretar, segons l’ordenament jurídic espanyol. Una persona divorciada no rebrà gens de l’herència de la seva excónyuge, ni tan sols en el cas que hi hagi fills comuns. Això sí, si els descendents -i hereus- són menors, l’antic marit o esposa sí podria ser qui administrés l’herència que rebin els nens.

Com es gestiona l’herència quan hi ha fills menors

Imatge: Svilen Milev

Quan mor una persona divorciada, part de la seva herència (si té nova parella) o el total dels seus béns passa als seus fills. Si quan mor el progenitor divorciat els descendents són majors, solament han de repartir-se l’herència, sense que l’antic espòs o esposa participi en res.

En separar-se, convé fer testament i especificar qui ha d’administrar l’herència en cas que els fills siguin menors

No obstant això, hi ha un cas complicat: si els fills són menors quan mor un dels progenitors i aquest no ha especificat en el seu testament qui ha d’encarregar-se de l’herència dels nens o com s’ha d’administrar. En aquesta circumstància, tant si no hi ha testament com si en ell es nomena als fills beneficiaris, l’excónyuge del mort s’ha de fer càrrec d’administrar tot el patrimoni heretat, fins que els petits aconsegueixin la majoria d’edat. L’habitatge i els diners, entre uns altres, seran dels fills, però el progenitor divorciat del mort decidirà com s’han d’utilitzar.

Quant a la custòdia, ja fos compartida, del cònjuge supervivent o del mort, des que un dels dos mor, correspon al progenitor que viu. I no se li pot retirar, tret que hi hagi motius d’especial gravetat, com a addicció a drogues, alcoholisme, etc. Per tant, el custodio és qui s’encarregarà d’organitzar, com cregui més convenient, els diners dels seus fills.

Separacions de fet

En el cas dels separats “de fet”, la llei va canviar fa poc temps i ara el cònjuge separat solament pot accedir a l’herència si està inclòs en el testament. De l’article 945 del Codi Civil es desprèn que el separat de fet no pot rebre l’herència del seu consort si no hi ha testament, i de l’article 834 s’infereix que no podrà exigir la seva legítima, tant en el cas que el seu consort hagués atorgat testament, com en el cas que hagi d’obrir-se la successió intestada (sense testament).

La separació de fet no té per què constar de manera fefaent al moment de la defunció, n’hi ha prou amb poder demostrar que existia.

Dret a pensió de viduïtat?

En el cas de les persones divorciades o separades, per accedir a la pensió de viduïtat es requereix que anessin creditores de la pensió compensatòria i aquesta quedés extingida per la defunció del causant. En el cas que la quantia de la pensió de viduïtat fos superior a la pensió compensatòria, la de viduïtat es disminuirà fins a aconseguir la quantia d’aquesta última. Si el beneficiari contragués matrimoni o constituís parella de fet, s’extingirà el dret a la pensió.

Si existia un divorci i es dona una concurrència de beneficiaris amb dret a pensió, es reconeix en quantia proporcional al temps viscut per cadascun d’ells amb el causant. En tot cas, es garanteix el 40% a favor del cònjuge supervivent o del que, sense ser cònjuge, convisqués amb el causant al moment de la defunció i resultés beneficiari de la pensió de viduïtat.

En cas de nul·litat matrimonial, el dret a la pensió de viduïtat correspon al supervivent a qui se li hagi reconegut el dret a la indemnització, sempre que no hagi contret noves nupcias ni constituït una parella de fet.

També tenen dret a la pensió de viduïtat les dones que, encara que no siguin creditores de pensió compensatòria, puguin acreditar que eren víctimes de violència de gènere al moment de la separació judicial o el divorci mitjançant sentència ferma o arxiu de la causa per extinció de la responsabilitat penal per defunció.

RSS. Sigue informado

Quan publiques un comentari acceptes la Llei orgànica de protecció de dades (LOPD)

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions