Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Economia domèstica

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

El meu cònjuge mor durant el divorci, què passa amb l’herència?

Si s'acredita que el matrimoni estava separat de fet, encara que no hi hagi sentència judicial, es perden els drets legítims sobre l'herència

divorcio y herencia Imatge: andibreit

Si un cònjuge mor, l’altre té dret a heretar-li… Però, què ocorre si es trobaven immersos en un procés de divorci? Si encara no hi ha sentència, el més probable és que el cònjuge vidu tracti de mantenir els seus drets. No obstant això, si es demostra el cessament de la convivència i la separació de fet, encara que no hi hagi sentència judicial, el consort supervivent perdrà els drets legítims sobre l’herència.

Hi ha divorci si no ha acabat el procés?

Quan acaba un matrimoni? En l’aspecte legal, el Codi Civil ho estableix amb claredat en el seu article 85, on assenyala que el matrimoni es dissol “per la mort o la declaració de defunció d’un dels cònjuges i pel divorci“, explica Andrea López, advocada del despatx Paloma Zabalgo.

divorcio y herencia
Imatge: pasja1000

Per tant, el procediment de divorci o separació finalitza únicament amb el dictat de la sentència en el qual es decreti el divorci o la separació legal dels cònjuges. A més, l’article 89 del codi civil manifesta que la dissolució del matrimoni tindrà efectes des de la seva fermesa, afegeix Mario Utrilla, del bufet Advocat Divorci Express.

Què passa llavors amb el divorci si un dels cònjuges mor abans de dictar sentència? En aquest cas “el procediment de divorci s’arxivarà“, com assenyala l’advocada doncs existeix una causa sobrevinguda (el matrimoni queda dissolt per la defunció d’un dels cònjuges).

Divorci: conseqüències sobre l’herència

Podrà el supervivent rebre herència o es té en compte que el procés de divorci ja estava en marxa?

  • La veritat és que si no existeix sentència de divorci i no s’acredita l’existència d’una prèvia separació ja sigui judicial o de fet que impossibiliti al cònjuge vidu l’accés a l’herència, “el més probable és que aquest intenti mantenir els seus drets hereditaris”, assenyala Utrilla. I, en la seva opinió, si tots dos cònjuges conviuen junts al moment de la defunció i no s’havia presentat demanda de divorci per cap d’ells “subsisteix el dret del cònjuge vidu a l’herència”.
  • La llei, en l’article 834 del Codi Civil, estableix que el cònjuge que no estigui separat legalment o de fet, en morir el seu consort “tindrà dret a l’usdefruit del terç destinat a millora, si concorre a l’herència amb fills o descendents”, apunta Andrea López. Però si s’acredita que el matrimoni estava separat de fet, encara que no hi hagi sentència judicial, “es perden els drets legítims sobre l’herència”.
  • Els hereus del mort poden exercir un paper important, com apunta Mario Utrilla. Si el divorci ja estava en marxa, poden adjuntar la demanda de divorci (que acredita ja, en principi, la presumpció de cessament de la convivència i la ruptura de la relació afectiva entre tots dos cònjuges), i sol·licitar que s’apliquin els articles  que es refereixen a la pèrdua de dret del cònjuge vidu a l’herència.
  • A més -com no és suficient invocar una mera separació de fet sense prova que ho justifiqui, aclareix Andrea López- existeixen  diversos mitjans de  prova admesos pel nostre Dret “com poden ser testimonis, acta de manifestacions, conveni regulador, etc”.

herencia y divorcio
Imatge: succo

I si hi havia reconciliació?

En ocasions, encara que s’estigui en un procés de divorci, es produeixen reconciliacions. Què succeeix en aquest cas? Quan existeixi reconciliació entre els cònjuges i s’hagués reprès la convivència abans de la sentència de divorci o separació legal, el supervivent conservarà els seus drets hereditaris.

Però cal parar esment, doncs es recuperen “sempre que aquesta reconciliació sigui expressa“. Així, se li ha de comunicar formalment al jutge doncs si no la reconciliació “manca d’eficàcia a l’efecte dels drets successoris del supervivent”, explica Andrea López.

Què passa amb el testament?

Fer testament sempre és recomanable. Els experts no es cansen de recomanar realitzar aquest senzill tràmit, molt assequible, que resulta “crucial” en nombroses ocasions, com indica l’assessor Diego Fernández. Més encara en cas de divorci.L’habitual és que en el testament un cònjuge  aparegui com a beneficiari de l’altre i “per evitar problemes, la meva recomanació és no oblidar aquest document i canviar-ho en divorciar-se”, aclareix. No obstant això, convé recordar que  el Tribunal Suprem va dictar en 2018 una sentència en la qual confirmava que “la designació  del cònjuge com a hereu en testament feta abans del divorci, queda sense efecte després d’est”.

RSS. Sigue informado

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions