Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Economia domèstica

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Soc mare en ERTE, perdo la deducció per fill?

La possibilitat de deduir fins a 100 euros mensuals per fills menors de tres anys es perd, però solament mentre duri la situació en ERTE

ERTE y deducciones por hijo Imatge: ParentiPacek

A Espanya hi ha 728.909 persones afectades per un ERTE, segons dades oficials. Si és la teva situació i ets mare, mentre estiguis en ERTE perds la possibilitat de deduir fins a 100 euros mensuals per cada fill menor de tres anys. Per què? Perquè aquest benefici s’aplica solament a les dones que realitzin una activitat per compte propi o aliena per la qual estiguin donades d’alta en el règim corresponent de la Seguretat Social o Mutualitat. Això sí, a la volta al treball pots sol·licitar de nou les deduccions per maternitat i guarderia a les quals tinguis dret. En les següents línies ho expliquem en profunditat.

Si estàs en desocupació, no hi ha deducció per fill

Les mares afectades per un Expedient Temporal de Regulació d’Ocupació (ERTE) no poden minorar la quota diferencial de l’Impost sobre la Renda de les Persones Físiques (IRPF) fins a en 100 euros mensuals per cada fill menor de tres anys. Això és així perquè en el cas d’aquestes mares “s’entén que se suspèn el contracte de treball i que, per tant, la mare-contribuent es troba en situació de desocupació total”, explica Marcos Rivas, advocat i soci de LETRADOX® Advocats.

La desocupació és incompatible amb aquest benefici —afegeix Alejandra Gútiez, advocada laboralista d’I&Advocats— perquè aquest sol es pot aplicar “sempre que realitzin una activitat per compte propi o aliena per la qual estiguin donades d’alta en el règim corresponent de la Seguretat Social o Mutualitat”.

Per tant, si deixa si es fes una activitat per compte d’altri, “deixen de complir-se els requisits per gaudir de la deducció per maternitat i el corresponent abonament anticipat”, indica Rivas.

ERTE y deducción hijo
Imatge: Endho

Afecta a totes les mares treballadores, sigui el que sigui el seu règim laboral? Sí, encara que hi ha alguna opció de continuar amb la deducció per maternitat. Com indiquen tots dos advocats, “existeix la possibilitat que la mare treballadora que té un contracte a temps parcial afectat per un ERTE subscrigui un contracte també parcial amb una altra empresa“. En aquests casos “sí es tindria dret per aquests mesos” a la deducció per maternitat, aclareix Gútiez.

Per què en ERTE no hi ha deducció per fill?

La llei és la que estableix la impossibilitat d’aquesta deducció en cas d’ERTE. S’estableix en l’article 262.2. de la Llei General de la Seguretat Social (Reial decret Legislatiu 8/2015, de 30 d’octubre) que disposa el següent: “La desocupació serà total quan el treballador cessament, amb caràcter temporal o definitiu, en l’activitat que venia desenvolupant i sigui privat, consegüentment, del seu salari”.

Per tant, encara que el cessament hagi estat de caràcter temporal, la llei considera que s’està en situació de desocupació total, i es deixa de realitzar una activitat per compte d’altri. Per això, es deixen de complir els requisits “per gaudir de la deducció per maternitat i el corresponent abonament anticipat”, explica Rivas.

ERTE y deduccion por hijo
Imatge: nastya_gepp

Pugues una mare en ERTE reclamar aquesta deducció?

En estar aturada i, per tant, no complir-se el requisit que fa possible la deducció, no pot reclamar-se. Això sí, una vegada que la mare treballadora afectada és treta de l’ERTE i torna al seu treball, “pot sol·licitar de nou les deduccions per maternitat i guarderia”, apunta Alejandra Gútiez.

Així mateix, segons assenyala Marcos Rivas, cap la possibilitat d’analitzar cada cas en particular i comprovar que l’ERTE aplicat compleix amb l’establert legal i jurisprudencialment. Perquè si es declarava la nul·litat de l’expedient de regulació temporal d’ocupació, “hi ha dret del consultant a la reposició de les condicions de treball prèvies a l’expedient, amb tots els abonaments o reintegraments que corresponguin”. I, per tant, en cas de no haver-se produït la deducció per maternitat i després declarar-se nul l’ERTE que va originar la situació de la mare, es podria plantejar una consulta vinculant per determinar el dret a aquesta prestació.

A més, cal tenir en compte que la llei contempla que el pare sigui qui tingui dret a la pràctica de la deducció pendent en aquests casos:

  • Si es produís la defunció de la mare.
  • Quan la guarda i custòdia s’atribueixi de forma exclusiva al pare.

En aquestes situacions, el pare (o si escau, el tutor) haurà de complir els requisits generals per a l’aplicació de la deducció.

Etiquetes:

maternidad-ca

RSS. Sigue informado

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions