Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Economia domèstica

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Un client vol canviar d’asseguradora però el segur li diu que està fora de termini

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Divendres, 26deMarçde2010
Img casas Imatge: Tory Byrne

Vaig comunicar a la meva companyia d’assegurances que no em prorroguessin el segur de la llar. La raó és que volia canviar d’asseguradora però em van contestar que ho he sol·licitat tarda. He sentit que puc retornar el rebut i contractar una pòlissa amb una altra empresa posat que la companyia no em va comunicar la pujada de preus per al proper any. Puc fer-ho?

La durada del contracte està determinada en la pòlissa, segons la Llei del Contracte de Segur. El termini no pot superar els deu anys, però es pot prorrogar una o més vegades, per un any cada vegada. Les parts (l’asseguradora i el particular) poden oposar-se a la pròrroga del contracte mitjançant una notificació escrita. Però hi ha uns terminis: ha de fer-se amb dos mesos d’anticipació a la conclusió del contracte.

Tret que s’hagués pactat una altra cosa, és una norma imperativa. Si -com sembla aquest cas- la comunicació escrita i fefaent es va fer fora del citat termini, el contracte no pot resoldre’s. Només seria possible amb el consentiment de la companyia, però aquesta s’ha oposat.

Pretendre retornar el rebut suposa incomplir l’article 22 de la Llei del Contracte de Segur. Implica deixar el contracte a l’arbitri d’una de les parts, acció prohibida per l’article 1.256 del Codi Civil. Sempre que es vulgui anul·lar la pròrroga ha de comunicar-se dintre del termini i en la forma escaient. Per tant, per a la propera anualitat ha de notificar la seva decisió per carta certificada o burofax amb, almenys, dos mesos d’antelació.

Per anul·lar la pròrroga d’un segur cal notificar-ho per escrit almenys dos mesos abans de la conclusió del contracte

Respecte a la pujada de tarifa no anunciada, l’article 5 de la citada llei exigeix que tant el contracte de segur com les seves modificacions o addicions posteriors han de ser formalitzades per escrit, i que els canvis han de notificar-se al titular del segur amb una antelació de dos mesos.

Si l’asseguradora no ha complert aquesta part, pot tornar a comunicar que desitja acabar el contracte per aquesta causa, i retornar el rebut. Però ha d’assegurar-se que l’increment no s’incloïa en les condicions pactades per a la pròrroga anual. Si fos una actualització o increment d’aquest tipus, no és una modificació no notificada.

RSS. Sigue informado

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions