Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Motor > Educació i seguretat vial

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Ús de l’armilla reflectora

La llei no especifica si és sancionable el fet de no portar una armilla en el vehicle. Tampoc si s'ha d'emportar un només per al conductor o varis per als acompanyants. Des del 23 de juliol de 2004 la Policia pot imposar sancions per no utilitzar-ho.

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dimecres, 23deJunyde2004

L’article 118 del Reial decret 1428/2003 estableix l’obligatorietat de l’ús de l’armilla reflectora sense detallar alguns extrems que han generat dubtes entre els conductors. Els dubtes més freqüents són:

Es pot emportar l’armilla en el maleter del vehicle?

El decret estableix l’obligatorietat del seu ús per al conductor que surti del vehicle al voral o calçada d’una via interurbana. Per tant, cal tenir l’armilla a mà per a col·locar-l’hi abans de sortir. Es pot emportar en el maleter només si tenim accés al mateix des de l’interior.

Em poden sancionar per no portar una armilla en l’automòbil?

No. La norma no recull específicament l’obligatorietat de portar una armilla en el vehicle, solament obliga a usar-lo en el moment que sigui necessari. Per tant, el simple fet de no tenir una armilla reflectora no és sancionable.

Quin és l’import de la sanció per no usar-lo?

Està tipificat com a sanció lleu, amb una multa de 90 euros.

Cal portar més d’una armilla en previsió que hagin d’usar-lo altres ocupants?

No és obligatori, ja que l’article 118 no esmenta expressament als ocupants, però sí recomanable per si calgués que baixessin altres passatgers del vehicle en una via interurbana a part del conductor (per exemple, per a canviar una roda punxada).

És obligatori per als vianants que transiten a peu per vorals?

L’article 123 del Reglament General de Circulació recull l’obligació per als vianants de portar un “element lluminós o autorreflectante homologat”. Pot ser una armilla, però també qualsevol altra peça o dispositiu. L’obligació es refereix solament a quan transitin fos de poblat “entre l’ocàs i la sortida del sol o en condicions meteorològiques o ambientals que disminueixin sensiblement la visibilitat”.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions