Oli de cuina i medicaments: els residus que menys separen a casa

13 de novembre de 2012

Article traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

El principal amic i enemic del planeta som nosaltres mateixos. Cada europeu genera 513 quilos d’escombraries a l’any i solo es recicla el 24%. I a Espanya, la situació és encara pitjor: 547 quilos per càpita dels que a penes es recicla el 15%. EROSKI CONSUMER ha volgut conèixer la intenció o la percepció que els enquestats deien tenir sobre els seus propis hàbits de reciclatge, així com el seu nivell de consciència ambiental. Per a això, va entrevistar un total de 1.000 persones majors de 20 anys en 9 comunitats autònomes: Andalusia, Illes Balears, Castella-la Manxa, Catalunya, Comunitat Valenciana, Galícia, Madrid, Navarra i País Basc.

El 51% dels entrevistats eren dones amb una mitjana de 49 anys. Per a dipositar els seus residus, el 96% d’ells comptava amb contenidors de superfície prop del seu domicili, el sistema majoritàriament implantat a diferència dels contenidors soterrats (gaudeixen d’ell un 8% dels entrevistats), el Porta a Porta o PaP (un 4%) i de la recollida pneumàtica (un 2%). Només un 4% considerava que tenia un punt net prop del seu domicili. En aquest sentit, és important destacar que en el cas del PaP, els qui diuen comptar amb aquest sistema no es refereixen al genuí (aquell en el qual el servei municipal passa per cada llar un dia i horari concret per a retirar les diverses fraccions de residus), sinó a la recollida de residus voluminosos. I és que són poques les localitats espanyoles que compten amb un sistema PaP genuí i es troben a Catalunya, Astúries, Mallorca, Guipúscoa i alguns barris a València.

Durant l’enquesta, pocs van confessar no separar habitualment els residus que generen en el seu domicili. Per fraccions, els olis de cuina són els que menys se separen: un de cada tres enquestats va reconèixer no fer-ho. Els motius? La suposada absència d’un servei de recollida d’aquest tipus de residus, la incomoditat d’emmagatzemar-lo i l’escassa quantitat d’oli que deien emmagatzemar eren els principals.

A Espanya, es calcula que cada consumidor genera a l’any uns quatre litres d’oli domèstic usat i en total, es mouen 180 milions de litres d’oli vegetal usat anuals. Més de la meitat acaba en els embornals i contamina rius i sòls.

Alguna cosa semblança ocorre amb les medicines: més d’un de cada cinc dels enquestats va confirmar que no ho fa malgrat que tirar-les a les escombraries o al desguàs genera contaminació de rius i que els seus principis actius els absorbeixin cultius o animals. Per sexes, són els homes els qui menys separen a casa, un de cada quatre no ho fa, enfront d’una de cada cinc dones. I per edats, les persones amb 55 anys o més són les més conscienciades (només un 12% no porta els seus medicaments al Punt SIGRE enfront del 38% dels quals tenen entre 20 i 34 anys que no ho fan).

Els aparells elèctrics i electrònics tampoc se separen tant com es deuria: un de cada cinc entrevistats ho va confessar així. Els motius que esgrimeixen per a no dividir de la resta de les escombraries aquest tipus de residus han de veure bàsicament perquè en la seva zona no hi ha un servei de recollida o perquè no generen suficient com per a reciclar.

La ferralla electrònica és un problema cada dia major. El volum d’aquest tipus de residu creix entre un 16% i un 28% cada cinc anys, el triple que les escombraries domiciliàries. Quan aquest tipus d’aparells es rebutgen, es converteixen en residus molt contaminants perquè contenen brom, cadmi, fòsfor o mercuri, molt nocives per a la salut i per al medi ambient.

Massa optimistes?

Segons els resultats de l’enquesta realitzada per EROSKI CONSUMER, mentre els residus orgànics biodegradables, el paper i cartó, el vidre i els envasos lleugers es reciclen en més de nou de cada deu casos; el tèxtil i calçat ho fan en un 85% i els aparells elèctrics i electrònics, els medicaments i els olis de cuina entre un 65% i un 77%.

Si bé és cert que els hàbits de reciclatge al nostre país han millorat en els últims anys, també ho és que a la vista d’alguns resultats de la nostra enquesta, la percepció dels ciutadans respecte als residus que separen a casa és més optimista que la que mostren les dades oficials de reciclatge. Així, també en l’Enquesta de Llars i Medi Ambient 2008 elaborada per l’INE les proporcions són elevades en alguns tipus de residus: tres de cada quatre llars espanyols van assegurar separar el paper, cartó i vidre per a portar-lo a un punt de recollida específic, i set de cada deu el feien amb les piles i bateries, envasos de plàstic i medicaments.

Amb tot, és característic el ball de xifres sobre les taxes de reciclatge en funció de la font a la qual s’accedeixi: d’una banda, Ecoembes assegura que la taxa de reciclatge d’envasos domèstics (tant procedents del contenidor groc com del contenidor blau) a Espanya aconsegueix el 68%. Per part seva, un grup d’investigadors de la Universitat Jaume I (UJI) ha avaluat l’eficiència dels quatre models de recollida de residus urbans de les ciutats espanyoles amb més de 50.000 habitants. Entre els resultats, es revela que en el millor dels casos es recicla el 45% del paper i el 20% dels envasos metàl·lics o de plàstic, uns percentatges més allunyats dels objectius mínims legals. I és que la legislació espanyola planteja reciclar almenys el 60% del paper i cartó que es recull en els contenidors, el 60% de vidre, el 50% dels metalls i el 22,5% del plàstic. No obstant això, aquest informe indica que només la recollida de vidre supera el mínim exigit.

Creix la consciència

Tant els gestors de residus com les ONG mediambientals consultats per la revista coincideixen que els ciutadans són ara més conscients que els seus hàbits influeixen en la conservació de l’entorn que els envolta. Però també apunten al fet que encara queda molt per fer. EROSKI CONSUMER va realitzar una sèrie d’afirmacions per a conèixer el seu grau de conscienciació ambiental.

En aquest sentit, el 93% dels enquestats està d’acord que l’eliminació ineficaç dels residus contamina el medi ambient i també que és un perill per a la salut pública. A més, el 88% dels enquestats pensa que es generarien menys residus si no es malbaratés tant. Per comunitats, són més conscients d’això a Andalusia, amb la major proporció de persones d’acord amb aquesta afirmació (94%). I és que tot allò que es compra i es consumi té una relació directa amb el que es tira a les escombraries. Per a les ONG mediambientals consultades, la tendència general és que a l’hora de fer la compra, per exemple, no ens plantegem l’impacte del nostre consum sobre el planeta. Per això, és fonamental consumir racionalment i evitar el malbaratament.

Més campanyes

En aquest sentit, els experts consultats per EROSKI CONSUMER consideren que la labor de sensibilització i prevenció continua sent fonamental perquè cada dia es recicli més i millor. Asseguren que és necessari que els ciutadans siguin conscients del paper protagonista que juguen en la cadena de reciclatge i posen l’accent en l’educació mediambiental dels més petits.

En aquest sentit, tres de cada quatre entrevistats considera que són necessàries més campanyes d’informació sobre els residus urbans i la seva gestió. A més, un 84% considera que les institucions són capaces de millorar la gestió dels residus urbans. Finalment, sancionar a les persones que no separin de manera correcta els seus residus no és bona idea per a més de la meitat dels enquestats.

Residus que no se separen
Olis de cuinaMedicamentsAparells elèctrics i electrònicsTèxtil i calçatPiles i bateries
TOTAL34,9%22,8%22,5%14,8%12,2%
COMUNITAT AUTÒNOMAAndalusia32,2%22,7%24,7%8,1%11,2%
Balears37,2%26,6%20,8%22,9%21,0%
Castella-la Manxa22,1%16,0%23,9%9,2%7,5%
Catalunya26,3%24,0%19,3%21,0%9,5%
Comunitat Valenciana52,6%36,0%36,7%28,5%27,8%
Galícia49,0%20,1%22,8%17,3%17,1%
Madrid36,8%17,6%15,8%5,6%5,5%
Navarra23,7%17,1%13,9%6,4%5,8%
País Basc23,9%13,9%14,2%13,8%4,2%
Envasos lleugersVidrePaper i cartóResidus orgànics biodegradables
TOTAL9,5%8,2%6,7%5,4%
COMUNITAT AUTÒNOMAAndalusia10,0%8,5%7,2%3,7%
Balears9,4%11,1%7,7%6,7%
Castella-la Manxa9,4%5,8%5,4%2,1%
Catalunya5,6%5,8%3,6%6,5%
Comunitat Valenciana23,8%19,3%19,5%15,2%
Galícia18,0%15,2%7,9%4,3%
Madrid1,7%2,3%1,8%0,6%
Navarra1,5%0,8%0%0%
País Basc2,7%1,0%0,8%6,0%

Veure l’informe complet

Miniatura de la portada impresa de revista de novembre 2012