Un de cada cinc enquestats mai es protegeix del sol en les seves vacances d’estiu

11 de juny de 2013

Article traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

El sol té dues cares. D’una banda, proporciona color, calor i per a molts és motiu d’alegria. És essencial en la producció de vitamina D i la seva exposició, sempre amb moderació i vigilància mèdica, forma part del tractament de malalties dermatològiques com la psoriasis o l’èczema… Però l’astre rei té el seu costat fosc: provoca cremades solars que augmenten el risc de patir càncer de pell en l’edat adulta.

Cada any, es diagnostiquen en el món més de 160.000 casos de melanoma. La disminució de la capa d’ozó i la moda del bronzejat són els dos factors que més influeixen en això, per la qual cosa el sol ha de prendre’s amb totes les precaucions. Per a conèixer els hàbits d’exposició al sol de la població, EROSKI CONSUMER ha realitzat durant el mes d’abril una enquesta a 1.000 persones de 9 comunitats autònomes: Andalusia, Illes Balears, Castella-la Manxa, Catalunya, Comunitat Valenciana, Galícia, Madrid, Navarra i País Basc. A més, es va investigar quina era la seva percepció de risc al sol i els seus costums a l’hora d’adquirir crema solar. El 52% dels enquestats eren dones i tenien una mitjana d’edat de 46 anys.

Ningú és igual enfront dels raigs solars. La pigmentació de la pell, el color dels ulls, el cabell i la capacitat per a bronzejar-se de cadascun determinen a quina fototipo es pertany, és a dir, quina capacitat té la seva pell d’absorbir la radiació solar.

Entre els enquestats, un de cada cinc entrevistats se situa en el primer (pells, ulls i cabells molt clars que sempre es cremen i el bronzejat dels quals és imperceptible), un 46% en el segon (també amb pell, ulls i cabell clars, però que aconsegueixen un bronzejat moderat, encara que sovint es cremen), un altre 21% en el tercer (tenen una pell més fosca, així com el pèl i els ulls, es crema a vegades i aconsegueix un bronzejat mitjà) i el 12% en el quart (té la pell, els ulls i el cabell bruns, rarament es crema i sempre es bronzeja).

Poca protecció, massa confiança

Les vacances i dies festius de l’estiu són els moments en els quals els entrevistats més s’exposen al sol. No obstant això, un 19% mai es protegeix de les radiacions solars i un 21% només a vegades (en major mesura els homes). A més, fora de l’època estival es protegeixen encara menys: només un de cada quatre ho fa habitualment. Això sí, els qui ho fan utilitzen generalment cremes solars i ulleres de sol.

A més, un de cada dos enquestats té un nivell mitjà en la percepció de risc del sol. I és que probablement en alguns aspectes encara som massa confiats: dos de cada cinc pensa que en la primera exposició solar es pot utilitzar un factor de protecció solar menor de 15, un de cada cinc no sap que cada tipus de pell absorbeixi la radiació solar de manera diferent i que això influeixi en la manera de protegir-se i un 12% dels enquestats no compra habitualment cremes solars.

Però el més important és saber si utilitzen algun tipus de protecció quan s’exposen al sol. L’11% dels gallecs enquestats confessa no protegir-se mai durant les vacances i dies festius, una proporció que augmenta fins al 24% la resta del temps. Així i tot, són les proporcions més baixes de l’estudi en comparació amb valencians i bascos, que es protegeixen molt menys. Amb tot, els gallecs, fora de l’època estival, tenen menys cura: en vacances i dies festius un 44% mai es protegeix i la resta del temps tampoc un 55%.

Protecció, assignatura pendent

A l’estiu, un 19% confessa no protegir-se mai durant les vacances i dies festius, una proporció que augmenta fins a dues de cada cinc la resta del temps. Fora de l’època estival es protegeixen encara menys: en vacances i dies festius mai ho fa tres de cada cinc i la resta del temps, tampoc gairebé set de cada deu.

Per sexes, són majoria els homes els qui no es protegeixen, especialment a l’estiu, època en la qual dobleguen la proporció de dones que confessa no protegir-se mai. Per part seva, els entrevistats de 16 a 24 anys tampoc ho fan en major mesura, tant a l’estiu com la resta de l’any.

Per contra, els qui sí que prenen precaucions utilitzen diversos sistemes per a fer-ho. Els més generalitzats són la crema protectora solar (nou de cada deu) i les ulleres de sol (set de cada deu a l’estiu i un de cada dos la resta de l’any). A l’estiu, la meitat assegura utilitzar habitualment un factor molt alt de crema solar (entre el 30 i el 50), i dos de cada cinc la resta de l’any. No obstant això, en aquesta època, augmenta la proporció d’aquells que utilitzen un menor de 15: un 14% en vacances i un 24% la resta del temps. Els més propensos a utilitzar aquest factor són els homes i els joves d’entre 16 i 24 anys.

Per tipus de pell, els qui en major proporció es protegeixen amb un factor menor de 15 són els que pertanyen al fototipo tercer i quart. No obstant això, encara que la seva pell sigui més fosca i no es cremin amb tanta freqüència no és recomanable utilitzar un FSP menor de 15.

Cremes solars

Insolacions, cremades, envelliment prematur de la pell, alteracions del sistema immunitari, afeccions oculars i càncer de pell. Aquests són només alguns dels efectes adversos que pot provocar exposar-se de manera inadequada al sol. Per a prevenir-los, la indústria cosmètica compte des de fa dècades amb protectors solars o fotoprotectores.

Segons la ‘Guia de Protecció Solar’, elaborada pel Ministeri de Sanitat i Consum, el Consell General de Col·legis Oficials de Farmacèutics i l’AECC (Associació Espanyola Contra el Càncer), els fotoprotectores han d’incloure unes indicacions obligatòries i també en el seu etiquetatge han de contenir esments específics que reflecteixen la seva eficàcia: els índexs de protecció solar. Aquestes indicacions, juntament amb frases sobre les instruccions d’ús i els advertiments en el seu ús, suposen una important informació al consumidor que ha de tenir-se en compte tant en triar el producte més adequat com en utilitzar-lo correctament.

Però els enquestats llegeixen i entenen la informació que s’indica en les etiquetes d’aquesta mena de productes? En primer lloc, un 12% dels enquestats van assegurar no comprar habitualment cremes solars. Destaca que siguin homes en major mesura (un 19% enfront del 6% de dones), amb una edat superior als 65 anys (un 29% d’aquest col·lectiu) i pertanyents al quart fototipo (un 25% d’ells).

Un altre 60% dels enquestats llegeix la informació que s’indica en l’etiquetatge dels productes solars que adquireixen, però un 28% no ho fa mai. Per sexes, són més els homes que confessen no llegir mai les dades de l’etiqueta (un 32% enfront del 24% d’elles) i joves d’entre 16 i 24 anys (un 54% d’ells).

Mai utilitzo protecció solar quan m’exposo al sol*
VACANCES I DIES FESTIUSRESTA DEL TEMPS
EstiuResta de l’anyEstiuResta de l’any
TOTAL 18,7% 59,5% 42,7% 68,8%
Home26,7%65,2%53,3%77,6%
Dona11,1%54,2%32,8%60,5%
Andalusia16,7%65,6%54,9%70,6%
Balears24,0%55,7%36,6%60,8%
Castella – La Manxa17,6%56,6%44,4%70,5%
Catalunya18,6%58,1%38,5%70,4%
Comunitat Valenciana29,8%60,3%45,3%70,2%
Galícia11,3%43,6%23,8%55,4%
Madrid12,3%60,2%38,7%69,4%
Navarra15,7%69,4%35,8%75,1%
País Basc28,4%60,2%45,4%69,7%
De 16 a 24 anys25,3%68,5%59,9%81,3%
De 25 a 44 anys9,4%60,5%38,5%71,8%
De 45 a 64 anys17,5%52,7%38,5%61,8%
De 65 anys d’ara endavant34,6%62,9%47,6%66,6%
En adquirir crema solar, llegeixes la informació de l’etiquetatge?*
Sí, sempreSí, a vegadesNo, maiNo solc comprar crema solar
TOTAL 39,6% 20,2% 27,7% 12,5%
Home33,2%15,4%32,0%19,3%
Dona45,6%24,7%23,6%6,1%
Andalusia43,8%20,0%26,4%9,7%
Balears31,7%23,1%28,5%16,7%
Castella – La Manxa31,7%13,6%33,8%20,9%
Catalunya40,7%19,9%27,3%12,0%
Comunitat Valenciana33,2%17,4%31,1%18,3%
Galícia34,6%22,0%37,5%5,9%
Madrid43,7%21,2%24,9%10,2%
Navarra55,3%13,4%21,1%10,1%
País Basc36,1%29,6%17,2%17,1%
De 16 a 24 anys22,3%13,9%54,0%9,8%
De 25 a 44 anys49,3%20,6%25,9%4,1%
De 45 a 64 anys40,3%22,5%23,9%13,3%
De 65 anys d’ara endavant29,3%19,4%22,6%28,7%

BASE: Total d’Entrevistats

*A l’abril, EROSKI CONSUMER va preguntar sobre els seus hàbits d’exposició al sol a 1.000 persones originàries de 9 comunitats autònomes: Andalusia, Illes Balears, Castella-la Manxa, Catalunya, Comunitat Valenciana, Galícia, Madrid, Navarra i País Basc. A més, es va investigar quina era la seva percepció de risc al sol i els seus costums a l’hora de llegir l’etiquetatge de les cremes solars.

Veure l’informe complet

Miniatura de la portada impresa de revista de juny 2013