Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Salut i psicologia

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

ADEPA alerta de nous casos d’afectades per la ingesta d’un fàrmac retirat de la venda

Es tracta de "Agreal", unes pastilles per alleujar els símptomes de la menopausa que provoquen depressió i ansietat

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dimarts, 02deAgostde2005

L’Associació El Defensor del Pacient (ADEPA) informa en un comunicat que en les últimes setmanes ha detectat nous casos de dones afectades per la ingesta d’un medicament per alleujar els símptomes de la menopausa anomenat “Agreal” (veraliprida), retirat de la venda per l’Agència Espanyola del Medicament i Productes Sanitaris el passat 15 de juny, davant la possibilitat de provocar reaccions adverses.

“Hem vingut rebent nombroses trucades sol·licitant informació sobre els efectes adversos del producte, així com una vintena de casos, en els quals s’han presentat reaccions com a depressió, ansietat i trastorns de la mobilitat tals com a rigidesa, tremolors o moviments involuntaris en pacients que estaven usant aquest tractament o després d’interrompre el mateix”, assenyala ADEPA. Aquests casos, fins al moment, procedeixen principalment de Madrid, Granada, Barcelona i Cadis.

L’associació prepara una reclamació col·lectiva contra la companyia fabricadora, Nova Labs, en nom de les afectades, “doncs els laboratoris farmacèutics, per raó de l’activitat que desenvolupen, tenen el deure controlar prèviament a la seva comercialització els productes o especialitats farmacèutiques que elaboren”, a fi de garantir l’absència de riscos per a la salut.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions