Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Salut i psicologia

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Alerten d’intoxicacions en bebès per errors dels pares en les dosis de paracetamol líquid

La xeringa que acompanya al flascó de la marca "Apiretal 60 ml." provoca confusió entre alguns progenitors, segons especialistes

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dissabte, 02deMaigde2009

La intoxicació per paracetamol líquid en menors de sis mesos és “cada vegada més freqüent”, adverteixen pediatres d’Osakidetza, el Servei Basc de Salut. Segons aquests experts, la majoria de les hospitalitzacions en aquests casos es deu a la “la confusió derivada de la xeringa” que acompanya al flascó de la marca “Apiretal 60 ml.”, una de les més consumides.

Els pediatres bascos consultats assenyalen que la intoxicació “se sol presentar en lactants joves als quals se’ls recomana el fàrmac després de la vacunació general dels dos mesos”. El problema no és el medicament -l’antitérmico més segur i un dels més utilitzats a nivell mundial-, sinó “un error en el dosatge de la solució per part dels pares”.

La confusió, insisteixen, sorgeix amb la presentació de la nova xeringa que es comercialitza amb “l’Apiretal 60 ml.”. El fabricant ha tret al mercat fa temps un dispensador diferent als comptagotes habituals -de 5 mil·lilitres, enfront del d’1,2 d’abans-, que “està generant molta confusió”, assenyalen els pediatres bascos, que ja han adonat d’aquest fet al Ministeri de Sanitat i Política Social.

Lesió hepàtica

“Els pares s’equivoquen a l’hora de realitzar el mesurament. En lloc d’administrar al nounat 0,10 mil·lilitres per quilo, la qual cosa ocorre és que els donen un mil·lilitre”, comenten els experts. De manera que el lactant “ingereix fins a deu vegades més de la quantitat recomanada de paracetamol líquid”.

“La ingesta de dosis tòxiques pot provocar una lesió hepàtica greu, que característicament sol presentar-se de forma retardada després d’un període sense amb prou feines símptomes”, apunta Santiago Mintegi, director de l’Observatori Toxicológico de la Societat Espanyola d’Urgències de Pediatria.

En aquests casos, el tractament consisteix en una descontaminació gastrointestinal amb l’administració de carbó activat. En cas de detectar-se nivells tòxics en sang és necessari subministrar un antídot al bebè. “Afortunadament, la majoria dels pares solen adonar-se a temps que han pogut equivocar-se en l’administració del medicament i porten al bebè al pediatre”, afirma Mintegui.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions