Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Salut i psicologia

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Els antibiòtics són els medicaments que més reaccions al·lèrgiques desencadenen

Les reaccions adverses a determinats fàrmacs són cada vegada més comuns i, no obstant això, encara no hi ha procediments fiables que facilitin un bon diagnòstic

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Divendres, 26deAbrilde2002

L’al·lèrgia a medicaments representa un problema de salut pública important, no sols per l’augment de la seva freqüència, sinó per les dificultats del seu diagnòstic. En molts casos, es manquen de proves fiables. Segons els al·lergòlegs, aquesta dificultat és el resultat de la característica peculiar dels alergenos medicamentosos, que solen ser d’estructura química variada i relativament simple, la qual cosa els obliga a unir-se a altres estructures moleculars més complexes, ocultant així la seva presència. Però aquesta dificultat diagnòstica no sols resideix en la seva estructura química, sinó també en la diversitat de medicaments que envaeixen el mercat i en la complexitat que suposen els tipus de reacció desencadenats.

Encara coneixent el tipus de medicament i la forma de reacció dins d’un temps òptim transcorregut, les proves al·lèrgiques posseeixen una fiabilitat relativa, resultant molt difícil tant afirmar com negar que la reacció ocorreguda ha estat provocada per al·lèrgia a un medicament determinat. Igual que els aliments, els medicaments poden provocar reaccions adverses que no obeeixen a un mecanisme al·lèrgic. Existeixen també diferents tipus de manifestacions adverses que coincideixen amb l’administració d’un fàrmac i que, a vegades, produeixen lesions cutànies que, encara que són provocades i coincidents amb la presa de medicaments, no suposen cap sensibilització prèvia.

En asmàtics amb intolerància enfront de fàrmacs amb acció analgèsica, com l’aspirina, poden produir-se reaccions que no corresponen a un mecanisme al·lèrgic. Unes altres, en canvi, es presenten en forma d’erupcions cutànies generalitzades, com a conseqüència de l’alliberament de toxines bacterianes que a vegades coincideix amb l’administració d’antibiòtics.

Finalment, existeixen reaccions anomenades anafilactoideas, sense intervenció d’anticossos al·lèrgics, com ocorre després de l’administració de contrastos iodats, que poden induir reaccions severes i fins i tot conduir al col·lapse i xoc. Quan existeix risc vital, l’al·lergòleg pot realitzar la prevenció en persones amb factors de risc.

En els últims deu anys, s’han succeït reaccions de tipus anafilàctic, algunes severes, com a conseqüència de la utilització d’articles de làtex, al·lèrgia que afecta amb més freqüència al personal sanitari i als subjectes atòpics. Guants, catèters, taps, etc., contenen làtex.

La seva freqüent manipulació acaba per sensibilitzar al personal sanitari a través de les partícules que es desprenen en el mitjà, actuant com a veritables alergenos inhalantes o ben a causa del contacte directe amb la pell. Representa un problema seriós per a desenvolupar l’activitat laboral habitual.

Les manifestacions més freqüents són l’erupció cutània, acompanyada de picor, o en forma de rinitis i conjuntivitis per inhalació o contacte. Els subjectes atòpics constitueixen un grup de risc. Els nens poden sensibilitzar-se en entrar en contacte prematur i reiterat amb xumets i biberons, o manipular joguines de goma, globus o pilotes. Una via freqüent de sensibilització en els adults és la genital, usar preservatius que poden originar reaccions. Per això, hauria d’adjuntar-se un prospecte prevenint sobre aquestes reaccions. En estudis transversals amb pacients hospitalitzats, s’ha calculat que la prevalença de les reaccions al·lèrgiques a medicaments oscil·lava entre el 6% i el 15%, estimant-se el risc per a provocar una reacció al·lèrgica entorn del 2% per a la majoria dels fàrmacs.

En la pràctica, els medicaments que figuren en primer lloc com a desencadenants de reaccions al·lèrgiques són els antibiòtics i, d’ells, els derivats de la penicil·lina. Existeixen reaccions d’intolerància a certs fàrmacs, com en el cas de l’asma produïda per analgèsics, que no corresponen a la reacció al·lèrgica típica.

Els símptomes que apareixen com a manifestació d’al·lèrgia medicamentosa són múltiples i variats, encara quan les manifestacions cutànies són les més habituals. No obstant això, el quadre més perillós és el que correspon a la síndrome d’anafilaxia, que a vegades pot conduir al col·lapse i a la mort. En aquests casos apareixen hipotensió, dificultat respiratòria, urticària generalitzada i també manifestacions digestives, si el medicament s’ha pres per via oral.

La llista de medicaments capaços de produir una reacció al·lèrgica seria gairebé interminable, però existeix una relació directa entre la freqüència del seu consum i la magnitud de les reaccions provocades. És convenient que, en cas de presentar una reacció adversa a un medicament, aquesta pugui ser degudament caracteritzada al més aviat possible per un especialista.

La positivitat dels tests diagnòstics va perdent fiabilitat a mesura que transcorre el temps de la reacció i, encara que el pacient conservi la memòria immunològica, la reactivitat sol ser tan baixa que oculta la sensibilització. També existeix diferència quant a la fiabilitat de les proves segons el medicament implicat i la reacció desencadenada. Possiblement, en el moment present, la major fiabilitat diagnòstica correspon a la sensibilització causada pel làtex. La Universitat de Navarra ha desenvolupat una tècnica “in vitro” que ofereix un alt grau d’especificitat i sensibilitat per a posar-la de manifest. Aquesta prova, denominada Test d’Activació de Basòfils i que es realitza mitjançant citometria de flux, representa el primer procediment diagnòstic que es realitza a Espanya, i ofereix una gran seguretat per a la prevenció i tractament dels pacients sensibilitzats al làtex.

Resulta evident emprar tècniques diagnòstiques que no suposin risc per a les persones amb al·lèrgia a medicaments, com poden ser les habituals proves cutànies i molt més les proves de provocació amb fàrmacs.

La prevenció de l’al·lèrgia medicamentosa és un objectiu a perseguir: es parteix del principi de prescriure fàrmacs només quan existeix una indicació clara. I cal interrogar al pacient sobre les seves reaccions medicamentoses prèvies i que la informació consti en les històries clíniques. Imagini que vostè té al·lèrgia al làtex i sofrirà una operació on es manipulin les vísceres. El contacte dels guants del cirurgià, si anessin de làtex, podria provocar una reacció anafilàctica, per la qual cosa el pacient ha de fer-ho saber.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions