Article traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Els medicaments contra l’obesitat podrien generar efectes psiquiàtrics, segons un estudi

El risc de patir quadres depressius i d'ansietat s'acreix en els pacients
Per mediatrader 17 de novembre de 2007

En moments en què la quantitat de persones amb sobrepès segueix augmentant a tot el món, dos estudis científics van llançar seriosos advertiments sobre els medicaments que diuen lluitar contra l’obesitat, en particular el Rimonabant.

Venut a Europa amb el nom d’Acomplia, el Rimonabant estaria vinculat a un risc creixent d’efectes psiquiàtrics, segons un article que publicarà la revista mèdica britànica The Lancet. La publicació d’aquest estudi es produeix dies després que un despatx d’advocats nord-americà presentarà un recurs col·lectiu contra Sanofi-Aventis doncs retreu al laboratori l’haver difós entre inversors informacions “enganyoses” sobre aquest medicament que a Estats Units es ven sota el nom de Zimulti.Analitzant els resultats de quatre proves que van involucrar a més de 4.000 pacients, l’equip del professor Arne Astrup, del departament de Nutrició humana, de la Universitat de Copenhaguen, va mostrar que els pacients que rebien Rimonabant (20 mg per dia) tenien un 40% més de risc de sofrir efectes secundaris que aquells que van rebre un placebo.

Els pacients que van consumir Rimonabant tenien un risc creixent de veure’s obligats a interrompre el tractament a causa de disturbis depressius (2,5 vegades més que els que van rebre el placebo) i a quadres d’ansietat (tres vegades més). “Els nostres treballs suggereixen que el consum de 20 mg/dia de Rimonabant augmenta el risc d’efectes psiquiàtrics, com a canvis d’humor i ansietat”, estimen els investigadors, abans de subratllar que les persones amb antecedents depressius o malalties psiquiàtriques havien estat descartades de les proves.