Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Salut i psicologia

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

La suspensió de la teràpia hormonal fa reaparèixer els símptomes de la menopausa en la meitat dels casos, segons una recerca

La tornada dels fogots i les suors nocturnes podria deure's a la retirada brusca de la medicació

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dissabte, 16deJuliolde2005

La controvertida teràpia hormonal substitutiva per combatre els símptomes de la menopausa ha tornat a ser objecte d’anàlisi. En aquesta ocasió, una recerca de la Universitat de Massachusetts, que publica la revista de l’Associació Mèdica Americana (JAMA), ha revelat que la seva suspensió provoca que els símptomes que intenta evitar reapareguin en la meitat de les dones.

Els investigadors assenyalen que símptomes vasomotores com els fogots i les suors nocturnes tenen sis vegades més de possibilitats de reaparèixer després d’abandonar la teràpia hormonal substitutiva. Máxime quan aquesta només es pot administrar, segons les guies de pràctica clínica, durant un màxim de cinc anys i amb la dosi mínima. L’estudi va incloure la revisió dels símptomes de 8.405 dones que encara rebien el tractament d’estrògens i progestina, i els efectes que van percebre fins a dotze mesos després de suspendre’s la teràpia. La mitjana d’edat de les participants va ser de 69,1 anys, amb una mitjana de tractament de 5,7 anys, superior a la recomanada actualment.

Segons la directora de l’estudi, Judith K. Ockene, “l’ús a curt termini de la teràpia hormonal només pot alleujar els símptomes temporalment de moltes dones, incloses les de major edat, que poden tornar a experimentar els símptomes menopáusicos després de cessar el tractament”. Els investigadors afegeixen que l’estil de vida i les estratègies mèdiques poden ajudar a controlar millor els símptomes. En un editorial de JAMA s’incideix en l’última valoració, encara que s’assegura que “l’alta freqüència dels símptomes (fogots i suors nocturnes) pot ser el resultat de la retirada brusca de la teràpia hormonal”.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions