Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Habitatge > Comunitats de veïns, assegurances i legislació

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Ascensors i comunitats de veïns

El pagament d'una quota suplementària origina enfrontaments entre veïns

La instal·lació de l’ascensor en un habitatge pot acabar amb la convivència pacífica d’una comunitat de veïns. El preu de l’obra oscil·la entre 42.000 i 60.000 euros. A més de la quota mensual de la comunitat, els propietaris hauran d’afrontar un pagament extraordinari per a la seva instal·lació. En aquest punt resideix la polèmica: Què ocorre si algun propietari es nega a acceptar la seva quota de participació? Alguns municipis promouen ajudes per a afrontar aquesta despesa.

Quan es pot negar la comunitat

Qualsevol arranjament o millora en un immoble es regeix pels Estatuts de la comunitat i per la Llei de Propietat Horitzontal. La primera instal·lació d’un ascensor en un edifici implica l’alteració de part de la seva estructura o dels seus elements comuns (buit d’escales, portal, pati, etc.). Tots els propietaris no estan disposats a afrontar la quota suplementària a més de les despeses de la comunitat d’una instal·lació semblant.

El principal motiu de discussió no se centra tant a autoritzar la instal·lació com a afrontar el finançament de l’obra. En principi, la comunitat no pot negar-se a una reforma de l’habitabilitat de l’immoble, no obstant això la llei és contradictòria en aquest punt i la instal·lació de l’ascensor continua generant controvèrsia.

Davant la falta de consens veïnal el que regeix és la Llei de Propietat Horitzontal: estableix que l’acord de la majoria dels veïns permet continuar endavant amb les obres. Manté una excepció que detalla l’article 11 pel qual “cap propietari podrà exigir noves instal·lacions, serveis o millores no requerits per a l’adequada conservació, habitabilitat i seguretat de l’immoble”. En aquest cas l’article recull que “si la quota d’instal·lació excedeix de l’import de tres mensualitats ordinàries de despeses comunes, el dissident no resultarà obligat, ni es modificarà la seva quota, fins i tot en el cas que no pugui privar-se-li de la millora o avantatge”.

Ara bé, qualsevol veí que hagi rebutjat inicialment col·laborar en la instal·lació podrà participar en un futur, sempre que aboni la quota en despeses de realització i manteniment actualitzats.

Al seu torn l’article 17 de la citada llei detalla que l’establiment o supressió de l’ascensor, fins i tot quan suposi la modificació del títol constitutiu o dels estatuts, “requerirà el vot favorable de les tres cinquenes parts del total dels propietaris que, al seu torn, representin les tres cinquenes parts de les quotes de participació”. En el cas de substitució o reparació d’un ascensor ja instal·lat, aquesta podrà executar-se sempre que es compti amb la majoria de vots dels propietaris. El cost l’hauran d’afrontar també tots els veïns, facin ús o no d’aquest servei.

Paginació dins d’aquest contingut


Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions