Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Habitatge > Comunitats de veïns, assegurances i legislació

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Instal·lació d’aparells d’aire condicionat

La instal·lació de l'aparell d'aire condicionat es considera com a obra menor i no requereix de la unanimitat, excepte en determinats casos

  • Autor: Per
  • Data de publicació: Dimarts, 31deGenerde2006

La instal·lació d’aparells d’aire condicionat ha augmentant de manera important en els últims anys hagut de tant a l’augment de les temperatura com a la capacitat econòmica de les persones i a la societat del benestar en la qual ens trobem. Per això sorgeixen noves preguntes, puc posar aire condicionat sense consentiment de la comunitat, necessito el seu permís…?

L’article 7 LPH ” El propietari de cada pis o local, podrà modificar els elements arquitectònics, instal·lacions o serveis d’aquell quan no menyscabi o alteri la seguretat la seguretat de l’edifici, la seva estructura general, la seva configuració o estat exteriors, o perjudiqui els drets d’un altre propietari, havent d’adonar de tals obres prèviament a qui representi a la comunitat”.

Per això sempre la modificació d’elements comuns requereix la unanimitat. Però la jurisprudència ha flexibilitzat aquest precepte i considera que prou el consentiment de la comunitat per majoria simple quan es compleixin aquests requisits:

1.- La grandària no sigui desmesurat.

2.- Que no afecti la col·locació a la façana principal de l’immoble

3.- Que no causi danys específics a la comunitat o algun veí.

La instal·lació de l’aparell d’aire condicionat es considera com a obra menor i no requereix de la unanimitat, sempre que per a la col·locació no s’encastin en els murs de la comunitat, no alterin la seguretat de l’edifici o modifiquin la configuració de la façana principal.

Quan per a la instal·lació es requereixi l’obertura de buits en elements comuns, es requerirà l’acord unànime de la Junta, ja que es modifica un element comú, i no es consideraria com a obra menor.

D’altra banda es pot donar el consentiment tàcit atorgat per la Comunitat, en realitzar aquesta instal·lació sense consultar-ho a la Comunitat però que pel pas del temps la mateixa ha consentit sense mostrar oposició alguna.

No cal oblidar que ha de consultar-se l’Ordenança Municipal per a la instal·lació d’aquests aparells i complir-la en cas contrari ens veurem en l’obligació de retirar-los una vegada col·locats.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions