Parke natural eta nazionalak azken urteotako bisitari-kopuruaren beherakadatik berreskuratuko dira

2012-ko ekainak 26

Artikulu hau itzulpen automatikoko sistema batek itzuli du. Informazio gehiago, hemen.

Euskarara itzultzeko sistemek aurrerapen handiak izan dituzte azken urteotan, baina oraindik badute zer hobetua. Hobekuntza horren parte izan nahi? Aukeratu esaldi osoak nahieran, eta klikatu hemen.

24 milioi pertsona inguruk (24.173.689) 137 Parke Natural eta 14 Parke Nazional bisitatu zituzten 2011n, 2010ean baino ia milioi bat gehiagok (992.500). Hala, azken urteotan bisitarien beheranzko joera negatiboarekin hautsi dira.

Hauek dira, besteak beste, EROSKI CONSUMER eguneratzeko eta osatzeko Parke Natural eta Nazionalen Gida Interneten dago eskuragarri, eta, gainera, gure herrialdeko Biosferaren Munduko 44 Erreserbei buruzko informazio osoa ematen du. Duela egun batzuetatik hona, Gidak ibilbideen atala gure irakurleek paradisu natural horietan egindakoak. Ibilbideen aukeraketa bat da, ibilbidearen deskribapena eta mapa erantsia dituena, eta irakurleek apirilean eta maiatzean Mendi-ibilien Lehiaketara bidali zituzten.

Azterlanaren beste ondorio nagusietako bat da oraindik lana dagoela parke natural guztiek interpretazio zentroak izan ditzaten, parke nazionaletan bezala. Halaber, irisgarritasuna nabarmen hobetu daiteke natura babesteko eta sustatzeko espazio horietan.

Bisitari-kopuruak gora egin du

Zehazki, Espainiako Parke Naturalen %41ek (56) bisitari-kopurua handitu zuen 2010arekiko, eta %4k (5) zifra berak izan zituen. Guztira, 13.992.525 natur parke bisitatu zituzten, 2010ean baino 326.165 gehiago.

Hala ere, autonomia-erkidegoen datuak aztertzean, ikusten da bisitari-kopuruak behera egin duela 2011n, 2010arekin alderatuta, Andaluzia, Aragoi, Kantabria, Gaztela-Mantxa, Gaztela eta Leon, Valentziako Erkidegoa, Galizia, Errioxa, Madril eta Murtziako parke naturaletan. Hala ere, jaitsierak ez dira berreskuratze orokorra aldatzeko bezain nabarmenak.

Bestalde, Espainiako Parke Nazionalen %64k (9) bisitariak irabazi zituen, eta %36k (5) galdu egin zuen 2010arekiko. Guztira, 10.181.164 pertsonak bisitatu zituzten naturgune babestuak, 2010ean baino 666.335 gehiagok. Teide izan zen Espainiako Parke Nazional bisitatuena: 2.731.484 erregistro, eta atzetik Picos de Europa (1.717.728 bisitari) eta Timanfaya (1.549.003 bisita). Gutxien bisitatutakoak Cabrera (75.544) eta Cabañeros (92.038 bisita) izan ziren.

Komeni da adieraztea zaila dela eremu ireki horietara jende asko joatea kontrolatzea, eta, horregatik, parkeetako kudeatzaileek ematen dituzten datu gehienak bisitari-zentroei buruzkoak dira; beraz, parke horietara joaten diren pertsonak askoz gehiago izango lirateke. Beste kasu batzuetan, naturguneko bisitari orokorren zenbatespena eskaintzen da. Era berean, datu horiek biltzeko orduan, zenbait zailtasun hauteman dira, hala nola daturik eza (21 Parke Naturaletan, guztizkoaren %15) edo parke beraren datuak emateko orduan adostasunik eza.

Interpretazio zentroak: lana geratzen da egiteko

Lau parke naturaletatik ia batek (%21,9) ez du interpretazio-zentrorik. Hori dela eta, oraindik ere ahalegin handiagoa egin behar da parke nazionalek duten %100 lortzeko, eta, hala, bisitariei gozatzeko eta ingurumen-hezkuntzarako aukera gehiago eskaintzeko. Autonomia-erkidegoei dagokienez, Kanariar Uharteak dira defizitarioenak (parke naturalen %27,27k bakarrik du interpretazio-zentroa). Hala ez bada, Aragoi, Extremadura, Errioxa, Madril eta Valentziako Erkidegoa nabarmentzen dira, era horretako zentroak baitituzte parke naturalen % 100ean.

Irisgarritasuna: hobetzeko modukoa

Irisgarritasuna, begi-bistako mugak gorabehera, hobetu egin daiteke parke naturaletan: naturgune babestuen %79,56 egokituta dago. Hau da, azaleraren zati bat, gutxienez, ezgaitasuna duten pertsonak edo haurren kotxeak ibiltzeko prestatuta dute, eta interpretazio-zentroa, halakorik badu, gaituta dago. Hala ere, oraindik ahalegin handiagoa egin behar da parke nazionalek duten irisgarritasunaren %100 lortzeko.

Eremu horretan ahalegin handiena egin behar duten erkidegoak hauek dira: Kanariak (%45,45 egokituta daude), Gaztela-Mantxa (%57,14) eta Katalunia (%69,23). Bestalde, Aragoi, Extremadura, Errioxa, Madril, Murtzia eta Nafarroako Parke Naturaletako arduradunek adierazi dute %100era iritsiko direla.

2013an, parke nazional berria: Guadarrama

Parke Nazionalen Sarearen Kontseiluak berriki jakinarazi du Guadarramako parke nazional berri bat onartu dela. Naturgune babestu horrek 33.664 hektarea hartuko ditu; horietatik 21.740 Madrilgo Erkidegoko 12 udalerritakoak izango dira eta 11.924 Gaztela eta Leongo 16 udalerritakoak. Hurrengo urtean Gorteetan lege bidez izapidetu ondoren gauzatuko da deklarazioa, eta hamabosgarren Espainiako Parke Nazionala bihurtuko da, bosgarren handiena.

Parke naturalak, nazionalak eta biosferako erreserbak

Andaluzia da parke natural gehien dituen erkidegoa (24), ondoren Valentziako Erkidegoa (22), Katalunia (13), Kanariak (11), Gaztela eta Leon (11) eta Euskal Autonomia Erkidegoa (9). Asturias da, oraindik ere, babestutako lurraldearen ehuneko handiena duen erkidegoa (%17,78), Andaluzia (%16,26), Kanariak (%14,9) eta Euskadi (%11,13). Beste muturrean Madril dago, bere lurraldearen %0,01 hartzen duen parke bakarra baitu: Extremadura (%1,14) eta Galizia (%1,38). Parke nazionalei dagokienez, Kanariar Uharteak dira eremu gehien dituztenak, eta lau daude bertan (Garajonay, Timanfaya, Taburiente eta Teide).

Biosferaren Erreserbei dagokienez, Unescok babestu zuen biodibertsitatea kontserbatzeko eta lehorreko eta itsasoko ekosistemak modu iraunkorrean garatzeko, Espainia munduko bigarren herrialde handiena da (40), Mexikorekin eta Errusiako Federazioarekin batera, Estatu Batuek bakarrik gainditu baitituzte (47). Espainiak Biosferako Mundu Erreserba gehien dituen autonomia-erkidegoa Andaluzia da (9), Gaztela eta Leon (8), Asturias (6), Galizia eta Kanariak (5) eta Madril (2). Gainerako erkidegoek, Valentziako Erkidegoak eta Murtziak izan ezik, ez baitute bat ere.

Parke naturalak komunitateka
Autonomia-erkidegoaParke naturalakParke naturalen hektareak, guztiraKomunitatearen espazio babestuaren %
Andaluzia241419% 16,26
Aragoi4.-1197% 2,32
Asturias5.-188094% 17,78
Balearrak6.-25304,72% 5,06
Kanariak11:00111022% 14,90
Kantabria5.-42100% 8,06
Gaztela-Mantxa7478203% 6,01
Gaztela eta Leon11:00361280,54% 3,83
Katalunia13.-266461% 8,29
Extremadura2.36689% 1,14
Galizia6.-40661% 1,38
Errioxa1.23640% 4,68
Madril1.798% 0,01
Murtzia*754764,74% 4,84
Nafarroa3.-62722% 6,03
EAE9.-80566% 11,13
Valentzia22:00173364% 7,45
Guztira1373483921% 7,01
* Murtziak ez du Parke Naturala izeneko eremu babesturik, Eskualdeko Parkea izena du.
(1) Doñana eta Sierra Nevada barne, parke nazionalez gain parke naturalak ere badira
Parke naturalak, erkidegoen arabera: Bisitariak
Autonomia-erkidegoa2011ko bisitariak, guztiraInterpretazio-zentroa izatea (%)Ezgaituei egokitutako parke naturalak (%)
Andaluzia1524945% 83,33 (20)% 87,50 (21)
Aragoi42798% 100 (4)% 100 (4)
Asturias85579% 80 (4)% 80 (4)
Balearrak189170% 83,33 (5)% 83,33 (5)
KanariakEz dago daturik% 27,27 (3)% 45,45 (5)
Kantabria62729% 60 (3)% 80 (4)
Gaztela-Mantxa806572% 85,71 (6)% 57,14 (4)
Gaztela eta Leon1634598% 90,90 (10)% 81,81 (9)
Katalunia8532011% 61,53 (8)% 69,23 (9)
Extremadura19624% 100 (2)% 100 (2)
Galizia63894% 83,33 (5)% 83,33 (5)
Errioxa24285% 100 (1)% 100 (1)
Madril130000% 100 (1)% 100 (1)
Murtzia*44233% 42,85 (3)% 100 (7)
Nafarroa255194% 66,66 (2)% 100 (3)
EAE175562% 88,88 (8)% 88,88 (8)
Valentzia401331% 100 (22)% 77,27 (17)
Guztira13992525% 78,10 (107)% 79,56 (109)
* Murtziak ez du Parke Naturala izeneko eremu babesturik, Eskualdeko Parkea izena du.
(1) Doñana eta Sierra Nevada barne, parke nazionalez gain parke naturalak ere badira
Espainiako 14 parke nazionalak: ezaugarriak
Parke nazionalakKokalekuaAitorpen urteaAzalera
AigüestortesKatalunia1995141
AhuntzaBalearrak1991110020
TaburienteaKanariak19544699
GarajonayKanariak19813986
TimanfayaKanariak1974an522
TeideKanariak195418990
Atlantikoko uharteakGalizia20028480
OrdesaAragoi191815608
Europako mendiakIrakasleaGaztela eta Leon199564660
Sierra NevadaAndaluzia199986208
DoñanaAndaluzia196954502
LeialaGaztela-Mantxa19801928
TxabolakGaztela-Mantxa195540856
MonfragüeaExtremadura20071896
Guztira  447559
Espainiako 14 parke nazionalak: bisitariak
Parke nazionalak2011ko bisitariak, guztiraInterpretazio-zentroa izateaEzgaituentzako parke nazionala
Aigüestortes322572BaiBai
Ahuntza75544BaiBai
Taburientea424832BaiBai
Garajonay750000BaiBai
Timanfaya1549003BaiBai
Teide2731484BaiBai
Atlantikoko uharteak322396BaiBai
Ordesa612500BaiBai
Europako mendiak1717728BaiBai
Sierra Nevada680883BaiBai
Doñana326013BaiBai
Leiala204314BaiBai
Txabolak92038BaiBai
Monfragüea296219BaiBai
Guztira10181164% 100,00% 100,00

Informazio gehiago:

  • taula hauetan:
  • www.Es/prensa kazetarientzat bakarrik den webgunean
  • Zalantzak argitu edo elkarrizketa bat hitzartu nahi baduzu, 617838110 telefonoan eta alex posta elektronikoan (arroba) duzu arreta.

Alex Fernández Muerza, EROSKI CONSUMER aldizkariko Ingurumen Kanaleko arduraduna