Saltatu nabigazio-menua eta joan edukira

EROSKI CONSUMER, kontsumitzailearen egunkaria

Bilatzailea

Fundazioaren logotipoa

EROSKI CONSUMERen kanalak


Kokaleku honetan zaude: Azala > Osasuna eta psikologia

Artikulu hau itzulpen automatikoko sistema batek itzuli du. Informazio gehiago, hemen.

Euskarara itzultzeko sistemek aurrerapen handiak izan dituzte azken urteotan, baina oraindik badute zer hobetua. Hobekuntza horren parte izan nahi? Aukeratu esaldi osoak nahieran, eta klikatu hemen.

Antibiotikoek eragiten dituzte erreakzio alergiko gehien

Botika jakin batzuen kontrako erreakzioak gero eta ohikoagoak dira, baina oraindik ez dago diagnostiko egokia egiteko prozedura fidagarririk.

  • Egilea: Egilea
  • arabera: Ostirala, 2002ko apirilaren 26a

Medikamentuekiko alergia osasun publikoko arazo larria da, ez bakarrik medikamentuen maiztasuna handitzeagatik, baita diagnostikoaren zailtasunengatik ere. Kasu askotan, ez dago froga fidagarririk. Alergologoen arabera, zailtasun hori medikamentu-alergenoen ezaugarri bereziaren ondorio da. Alergeno horiek egitura kimiko askotarikoak eta nahiko sinpleak izan ohi dira, eta horrek beste egitura molekular konplexuago batzuekin elkartzera behartzen ditu, haien presentzia ezkutatuz. Baina diagnosi-zailtasun hori ez datza egitura kimikoan bakarrik, merkatua inbaditzen duten sendagaien aniztasunean eta eragindako erreakzio moten konplexutasunean ere bai.

Sendagai mota eta erreakzio-modua epe ezin hobean jakinda ere, proba alergikoek fidagarritasun erlatiboa dute, eta oso zaila da esatea, halaber, ez dugula ukatzea sendagai jakin bati alergia izateagatik gertatu den erreakzioa. Elikagaiek bezala, sendagaiek ere eragin ditzakete erreakzio kaltegarriak, mekanismo alergiko bati ez dagozkionak. Era berean, kontrako zenbait agerpen mota daude, botika bat ematearekin bat datozenak eta, batzuetan, larruazaleko lesioak eragiten dituztenak. Lesio horiek, sendagaiak hartzearekin batera badatoz ere, ez dira aldez aurretik sentsibilizatzen.

Ekintza analgesikoa (aspirina, adibidez) duten botiken aurrean intolerantzia duten asmatikoetan, mekanismo alergiko bati ez dagozkion erreakzioak gerta daitezke. Beste batzuk, berriz, larruazaleko erupzio orokor gisa agertzen dira, bakterio-toxinak askatzearen ondorioz, batzuetan antibiotikoak ematearekin batera.

Azkenik, erreakzio anafilaktoideak daude, antigorputz alergikorik gabeak, iododun kontrasteak eman ondoren gertatzen den bezala. Erreakzio larriak eragin ditzakete, baita kolapsoa eta shocka ere. Bizi-arriskua dagoenean, alergologoak arrisku-faktoreak dituzten pertsonen prebentzioa egin dezake.

Azken hamar urteetan erreakzio anafilaktikoak izan dira, batzuk larriak, latexezko artikuluak erabiltzearen ondorioz. Alergiak maizago eragiten die osasun-langileei eta subjektu atopikoei. Eskularruak, kateterrak, tapoiak, etab., latexa dute.

Maiz manipulatuz gero, osasun-langileak sentsibilizatu egiten dira ingurunean askatzen diren partikulen bidez, eta arnasteko benetako alergeno gisa jokatzen dute, edo azala zuzenean ukitzeagatik. Arazo larria da ohiko lan jarduera garatzeko.

Agerpen ohikoenak larruazaleko erupzioa dira, azkurarekin batera, edo errinitis eta konjuntibitis gisa, arnastu edo ukituz gero. Subjektu atopikoak arrisku-talde bat dira. Haurrak garaiz aurretik eta behin eta berriz txupete eta biberoiekin kontaktuan jartzean sentsibiliza daitezke, edo gomazko jostailuak, puxikak edo pilotak manipulatzean. Helduak sentsibilizatzeko ohiko bide bat genitala da, erreakzioak sor ditzaketen preserbatiboak erabiltzea. Horregatik, erreakzio horiei aurrea hartzeko prospektu bat erantsi beharko litzateke. Ospitaleratutako pazienteekin egindako zeharkako azterketetan, sendagaiekiko erreakzio alergikoen prebalentzia %6 eta %15 bitartekoa zela kalkulatu da, eta medikamentu gehienen kasuan, %2 inguruko erreakzio alergikoa eragiteko arriskua zenbatetsi da.

Praktikan, lehenik erreakzio alergikoak eragiten dituzten sendagaiak antibiotikoak dira, eta horietatik penizilinaren ondoriozkoak. Zenbait botikarekiko intolerantzia-erreakzioak daude, hala nola analgesikoek eragindako asmaren kasuan, baina erreakzio alergiko tipikoari ez dagozkionak.

Medikamentuekiko alergiaren agerpen gisa agertzen diren sintomak ugariak eta askotarikoak dira, nahiz eta larruazalaren agerpenak ohikoenak izan. Hala ere, koadro arriskutsuena anafilaxiaren sindromea da, eta, batzuetan, kolapsoa eta heriotza eragin ditzake. Kasu horietan, hipotentsioa, arnasa hartzeko zailtasuna, urtikaria orokortua eta digestio-aparatua agertzen dira, medikamentua ahotik hartu bada.

Erreakzio alergiko bat sor dezaketen sendagaien zerrenda ia amaigabea litzateke, baina lotura zuzena dago haien kontsumoaren maiztasunaren eta eragindako erreakzioen magnitudearen artean. Sendagai baten kontrako erreakzioren bat izanez gero, komeni da ahalik eta azkarren sendagile espezialista batek karakterizatzea.

Diagnostiko-testen positibotasunak fidagarritasuna galtzen du erreakzio-denbora igaro ahala, eta, pazienteak memoria immunologikoa gordetzen duen arren, erreaktibotasuna hain txikia izaten da, sentsibilitatea ezkutatzen duena. Bada alderik probek sendagaiaren eta eragindako erreakzioaren arabera duten fidagarritasunari dagokionez ere. Seguruenik, une honetan, fidagarritasun diagnostiko handiena latexak eragindako sentsibilizazioari dagokio. Nafarroako Unibertsitateak “in vitro” teknika garatu du, hura agerian jartzeko espezifikotasun eta sentsibilitate maila handia eskaintzen duena. Proba horri Basofiloen Aktibazio Testa deitzen zaio, eta fluxu-zitometriaren bidez egiten da. Espainian egiten den lehen diagnostiko-prozedura da, eta segurtasun handia ematen du latexarekin sentsibilizatuta dauden pazienteak prebenitu eta tratatzeko.

Bistan da botikekiko alergia duten pertsonentzat arriskugarriak ez diren teknika diagnostikoak erabiltzen direla, hala nola ohiko larruazaleko probak eta askoz gehiago gai aktiboekin probatzeko probak.

Medikamentuekiko alergiari aurrea hartzea lortu nahi den helburua da: botiken preskripzioaren printzipiotik abiatzen da, baina adierazpen argia dagoenean bakarrik. Eta beharrezkoa da pazienteari galdetzea sendagaiek aurretik dituzten erreakzioei buruz, eta informazioa historia klinikoetan jasotzea. Imajinatu latexari alergia diozula eta erraiak manipulatzeko ebakuntza bat izango duzula. Kirurgialariaren eskularruak latexezkoak badira, erreakzio anafilaktikoa eragin dezakete, eta, beraz, pazienteak jakinarazi egin behar du.

Hau interesa dakizuke:

Infografiak | Argazkiak | Ikerketak