Artikulu hau itzulpen automatikoko sistema batek itzuli du. Informazio gehiago, hemen.

Euskarara itzultzeko sistemek aurrerapen handiak izan dituzte azken urteotan, baina oraindik badute zer hobetua. Hobekuntza horren parte izan nahi? Aukeratu esaldi osoak nahieran, eta klikatu hemen.

Gurasoek parazetamol likidoaren dosietan akatsak izateagatik haurtxoetan gertatzen diren intoxikazioen berri ematen dute.

Apiretal 60 ml markako flaskoarekin batera datorren xiringa. zenbait gurasoren arteko nahasketa eragiten du, espezialisten arabera
Egilea: mediatrader 2009-ko maiatzak 2

Sei hilabetetik beherakoetan parazetamol likidoaren ondoriozko intoxikazioa “gero eta ohikoagoa da”, ohartarazi dute Osakidetzako pediatrek, Euskal Osasun Zerbitzuak. Aditu horien arabera, ospitalizazio gehienak “Apiretal 60 ml” markako flaskoarekin batera datorren “xiringak eragindako nahasmenduagatik” gertatzen dira.

Kontsulta egin zaien euskal pediatrek adierazi dute intoxikazioa “bularreko haur gazteetan gertatzen dela, eta horiei bi hilabeteko txertaketa orokorraren ondoren farmakoa gomendatzen zaiela”. Arazoa ez da sendagaia —antitermiko seguruena eta munduan gehien erabiltzen den sendagaietako bat—, baizik eta “gurasoek disoluzioaren dosifikazioan egindako akatsa”.

Nahastura, berriz, “Apiretal 60 ml”-rekin merkaturatzen den xiringa berriaren aurkezpenarekin sortzen da. Euskal pediatrek diotenez, fabrikatzaileak aspaldi merkaturatu du ohiko tanta-kontagailua ez den beste bat -5 mililitro, eta 1,2 mililitro lehenagokoa-, “nahasketa handia sortzen ari dena”, eta horren berri eman diote Osasun eta Gizarte Politikako Ministerioari.

Lesio hepatikoa

“Gurasoak oker dabiltza neurketa egiterakoan. Jaioberriari kiloko 0,10 mililitro eman beharrean, mililitro bat ematen diote”, diote adituek. Beraz, bularreko haurrak “gomendatutako parazetamol likidoa baino hamar aldiz gehiago hartzen du”.

“Dosi toxikoak irensteak lesio hepatiko larria eragin dezake, eta lesio hori atzeratuta agertzen da ia sintomarik gabeko aldi baten ondoren”, dio Santiago Mintegik, Pediatriako Larrialdietarako Espainiako Elkarteko Toxikologia Behatokiko zuzendariak.

Kasu horietan, tratamendua urdail-hesteetako deskontaminazioa da, ikatza aktibatuz. Odolean maila toxikorik atzemanez gero, antidotoa eman behar zaio haurrari. “Zorionez, guraso gehienak garaiz ohartzen dira sendagaia ematean huts egin ahal izan dutela eta haurra pediatrarengana eramaten dutela”, dio Minteguik.