Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Economía doméstica

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Consultorio legal: o propietario do seu piso quere aumentarlle o aluguer porque subiu a comunidade

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Luns, 09 de Maio de 2011

O propietario do piso no que vivo de aluguer pretende aumentarme a renda. Alega que a comunidade acordou subir as cotas mensuais e que, como consecuencia diso, debo pagarlle máis. Estou obrigada a aceptar a subida? Que é o legal?

A Lei de Arrendamentos Urbanos (LAU) permite que as partes dun contrato de arrendamento acorden que os gastos que correspondan á leira arrendada en función da súa cota de participación corran a cargo do inquilino. Refírese a os gastos xerais para o sostemento do inmoble, cargas e responsabilidades que non sexan susceptibles de individualización e que correspondan á vivenda arrendada. É habitual, por iso, que ao subscribir un aluguer recóllase a obrigación do arrendatario de abonar as cotas ordinarias da comunidade.

No entanto, a lei tamén recolle que xunto con este pacto debe facerse constar, para a súa validez, o importe anual destes gastos á data do contrato.

En primeiro lugar, neste caso concreto, o usuario debería ler con detemento o seu contrato e comprobar se se dan estes dous requisitos para a validez do acordo polo que tales gastos corren da súa conta.

No primeiros cinco anos de contrato só pódese incrementar a renda por aplicación do IPC

Estes gastos poden incrementarse co paso do tempo, pero durante o primeiros cinco anos de vixencia do contrato, hai un límite legal: só poderán aumentar de ano en ano e nunca nunha porcentaxe superior ao dobre daquel no que poida incrementarse a renda conforme ao Art. 18. 1 da LAU. Sobre esta actualización, o citado artigo recolle que durante o primeiros cinco anos a renda “só poderá ser actualizada na data en que se cumpra cada ano de vixencia, aplicando á renda do ano anterior o IPC”.

Neste caso concreto, se se atopa dentro do primeiros cinco anos de contrato, a lei só faculta ao arrendatario a incrementar a súa renda por aplicación do IPC, non por cuestións como as que se indican. Ademais, só poderase subir o importe que abona en concepto de cotas de comunidade ata o dobre do IPC, mesmo aínda que as cotas sufrisen un incremento maior.

Se o aluguer pasa o quinto ano, rexerá o pactado respecto diso no contrato

Se se pasa o quinto ano, o máis adecuado será comprobar o pactado respecto diso no seu contrato, pois será o que rexa. En defecto de pacto, aplicaríase o anterior. Se alberga algunha dúbida, sería conveniente acudir co contrato a un avogado, unha asociación de arrendatarios ou ao Departamento de Vivenda do seu Goberno autonómico para que lle ofrecesen asesoramento na materia.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións