Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Economía doméstica

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

O meu cónxuxe falece durante o divorcio, que pasa coa herdanza?

Se se acredita que o matrimonio estaba separado de feito, aínda que non haxa sentenza xudicial, pérdense os dereitos lexítimos sobre a herdanza

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Xoves, 20 de Agosto de 2020
divorcio y herencia Imaxe: andibreit

Se un cónxuxe falece, o outro ten dereito a herdarlle… Pero, que ocorre se se atopaban inmersos nun proceso de divorcio ? Se aínda non hai sentenza, o máis probable é que o cónxuxe viúvo trate de manter os seus dereitos. Con todo, se se demostra o cesamento da convivencia e a separación de feito, aínda que non haxa sentenza xudicial, o consorte sobrevivente perderá os dereitos lexítimos sobre a herdanza.

Hai divorcio se non terminou o proceso?

Cando termina un matrimonio? No aspecto legal, o Código Civil establéceo con claridade no seu artigo 85, onde sinala que o matrimonio se disolve “pola morte ou a declaración de falecemento dun dos cónxuxes e polo divorcio“, explica Andrea López, avogada do despacho Pomba Zabalgo.

divorcio y herencia
Imaxe: pasja1000

Por tanto, o procedemento de divorcio ou separación finaliza unicamente co ditado da sentenza no que se decrete o divorcio ou a separación legal dos cónxuxes. Ademais, o artigo 89 do código civil manifesta que a disolución do matrimonio terá efectos desde a súa firmeza, engade Mario Utrilla, do bufete Avogado Divorcio Express.

Que pasa entón co divorcio se un dos cónxuxes falece antes de ditar sentenza? Neste caso “o procedemento de divorcio arquivarase“, como sinala a avogada pois existe unha causa sobrevinda (o matrimonio queda disolto polo falecemento dun dos cónxuxes).

Divorcio: consecuencias sobre a herdanza

Poderá o sobrevivente recibir herdanza ou se ten en conta que o proceso de divorcio xa estaba en marcha?

  • O certo é que se non existe sentenza de divorcio e non se acredita a existencia dunha previa separación xa sexa xudicial ou de feito que imposibilite ao cónxuxe viúvo o acceso á herdanza, “o máis probable é que este tente manter os seus dereitos hereditarios”, sinala Utrilla. E, na súa opinión, se ambos os cónxuxes conviven xuntos no momento do falecemento e non se presentou demanda de divorcio por ningún deles “subsiste o dereito do cónxuxe viúvo á herdanza”.
  • A lei, no artigo 834 do Código Civil, establece que o cónxuxe que non estea separado legalmente ou de feito, ao morrer o seu consorte “terá dereito ao usufructo do terzo destinado a mellora, se concorre á herdanza con fillos ou descendentes”, apunta Andrea López. Pero se se acredita que o matrimonio estaba separado de feito, aínda que non haxa sentenza xudicial, “pérdense os dereitos lexítimos sobre a herdanza”.
  • Os herdeiros do falecido poden desempeñar un papel importante, como apunta Mario Utrilla. Se o divorcio xa estaba en marcha, poden achegar a demanda de divorcio (que acredita xa, en principio, a presunción de cesamento da convivencia e a ruptura da relación afectiva entre ambos os cónxuxes), e solicitar que se apliquen os artigos  que se refiren a a perda de dereito do cónxuxe viúvo á herdanza.
  • Ademais -como non é suficiente invocar unha mera separación de feito sen proba que o xustifique, aclara Andrea López- existen  varios medios de  proba admitidos polo noso Dereito “como poden ser testemuñas, acta de manifestacións, convenio regulador, etc.”.

herencia y divorcio
Imaxe: succo

E se había reconciliación?

En ocasións, aínda que se estea nun proceso de divorcio, prodúcense reconciliacións. Que sucede neste caso? Cando exista reconciliación entre os cónxuxes e renovouse a convivencia antes da sentenza de divorcio ou separación legal, o sobreviviente conservará os seus dereitos hereditarios.

Pero hai que prestar atención, pois se recuperan “sempre que dita reconciliación sexa expresa“. Así, débeselle comunicar formalmente ao xuíz pois se non a reconciliación “carece de eficacia a efectos dos dereitos sucesorios do sobrevivente”, explica Andrea López.

Que pasa co testamento?

Facer testamento sempre é recomendable. Os expertos non se cansan de recomendar realizar este sinxelo trámite, moi alcanzable, que resulta “crucial” en numerosas ocasións, como indica o asesor Diego Fernández. Máis aínda en caso de divorcio.O habitual é que no testamento un cónxuxe  apareza como beneficiario do outro e “para evitar problemas, a miña recomendación é non esquecer este documento e cambialo ao divorciarse”, aclara. No entanto, convén lembrar que  o Tribunal Supremo ditou en 2018 unha sentenza na que confirmaba que “a designación  do cónxuxe como herdeiro en testamento feita antes do divorcio, queda sen efecto tras leste”.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións