Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Economía doméstica

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Un cliente quere cambiar de aseguradora pero o seguro dille que está fóra de prazo

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Venres, 26deMarzode2010
Img casas Imaxe: Tory Byrne

Comuniquei á miña compañía de seguros que non me prorrogasen o seguro do fogar. A razón é que quería cambiar de aseguradora pero contestáronme que o solicitei tarde. Ouvín que podo devolver o recibo e contratar unha póliza con outra empresa posto que a compañía non me comunicou a subida de prezos para o próximo ano. Podo facelo?

A duración do contrato está determinada na póliza, segundo a Lei do Contrato de Seguro. O prazo non pode superar o dez anos, pero pódese prorrogar unha ou máis veces, por un ano cada vez. As partes (a aseguradora e o particular) poden oporse á prórroga do contrato mediante unha notificación escrita. Pero hai uns prazos: debe facerse con dous meses de anticipación á conclusión do contrato.

Salvo que se pactou outra cousa, é unha norma imperativa. Se -como parece este caso- a comunicación escrita e fidedigna fíxose fóra do citado prazo, o contrato non pode resolverse. Só sería posible co consentimento da compañía, pero esta opúxose.

Pretender devolver o recibo supón incumprir o artigo 22 da Lei do Contrato de Seguro. Implica deixar o contrato ao arbitrio dunha das partes, acción prohibida polo artigo 1.256 do Código Civil. Sempre que se queira anular a prórroga debe comunicarse en tempo e forma. Por tanto, para a próxima anualidade debe notificar a súa decisión por carta certificada ou burofax con, polo menos, dous meses de antelación.

Para anular a prórroga dun seguro hai que notificalo por escrito polo menos dous meses antes da conclusión do contrato

Respecto da subida de tarifa non anunciada, o artigo 5 da citada lei esixe que tanto o contrato de seguro como as súas modificacións ou adicións posteriores deben ser formalizadas por escrito, e que os cambios teñen que notificarse ao titular do seguro cunha antelación de dous meses.

Se a aseguradora non cumpriu esta parte, pode volver comunicar que desexa terminar o contrato por esta causa, e devolver o recibo. Pero debe asegurarse de que o incremento non se incluía nas condicións pactadas para a prórroga anual. Se fose unha actualización ou incremento deste tipo, non é unha modificación non notificada.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións