Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Economía doméstica

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Uniforme de traballo poden obrigarme a usalo?

Aínda que a lei non obriga a que o traballador utilice uniforme, é probable que o regulamento interno da empresa si o faga e poida sancionar ao empregado se non o leva

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Mércores, 07 de Outubro de 2015
img_uniformes trabajo

Cando unha persoa empeza a traballar nun posto que esixe levar uniforme, é obrigación do empregador dotarlle das pezas necesarias. Pero é obrigatorio utilizar o uniforme? A lei non obriga a que se use a dotación entregada, pero é probable que o regulamento interno de traballo si. Como se detalla a continuación, ao asinar un contrato laboral a persoa está obrigada a cumprir as condicións que indique a empresa e, se non as cumpre, debe facer fronte ás sancións que a compañía teña previstas para estes casos.

Poden obrigarnos a usar uniforme? Débese especificar no contrato

Imaxe: lisafx

A lei non obriga a levar uniforme, pero se a empresa para a que se traballa si, no contrato debe estar especificado. Se é así, non se pode levar calquera vestimenta, pois ao asinalo o novo traballador comprométese a utilizar uniforme como unha máis das súas obrigacións laborais.

A compañía debe entregar o uniforme e asegurarse de que é unha vestimenta adecuada para que se poida traballar con comodidade. Considérase falta grave acudir sen a roupa obrigatoria, e débense manter sempre as pezas limpas e en bo estado.

Imaxe: www.audio-luci-store.it

Uniforme obrigatorio: si, se non atenta á dignidade do traballador

Obrigar aos traballadores a levar un uniforme enténdese que é unha facultade das empresas, derivada da súa poder de organización e dirección do traballo. Pero, ás veces, parece que se enfrontan o interese do empresario en que os seus traballadores dean unha imaxe determinada e o do traballador por manter a súa liberdade durante a xornada laboral e en ostentar o poder de decisión sobre a súa propia imaxe.

  • O dereito á liberdade de empresa recoñécese no artigo 38 da Constitución española e nos artigos 5.c) (“Os traballadores teñen como deberes básicos: c) Cumprir as ordes e instrucións do empresario no exercicio regular das súas facultades directivas”) e 20 (“No cumprimento da obrigación de traballar asumida no contrato, o traballador debe ao empresario a dilixencia e a colaboración no traballo que marquen as disposicións legais, os convenios colectivos e as ordes e instrucións adoptadas por aquel, no exercicio regular das súas facultades de dirección e, na súa falta, polos usos e costumes”).

  • O dereito do traballador á intimidade persoal e á propia imaxe está recoñecido no artigo 18.1 da Constitución e no 4.2 e) do Estatuto dos Traballadores (“Na relación de traballo, os traballadores teñen dereito: e) Ao respecto da súa intimidade e á consideración debida á súa dignidade”).

Imaxe: pepoexpress

A pesar deste conflito de intereses, as sentenzas xudiciais sinalan, de maneira maioritaria, que obrigar a levar un uniforme no traballo é facer que se obedezan as ordes e instrucións empresariais dentro do ámbito e organización do traballo, pero non contraviene o dereito á intimidade nin á propia imaxe, a non ser que a roupa atenche contra a dignidade da persoa. E o habitual é que isto non suceda cando leva un uniforme de traballo.

Obrigación por seguridade, hixiene ou marca de empresa

Hai distintos motivos polos que se obriga a utilizar uniforme no traballo. Un deles é o caso da seguridade. Hai profesións como policías, médicos e persoal de ambulancias, bombeiros, etc. que deben levar pezas específicas por motivos de seguridade: botas especiais ignífugas, cascos para protexerse se se traballa nunha obra ou chalecos reflectores para acceder ás pistas, se se realizan labores de persoal dun aeroporto, entre outros moitos casos.

Tamén a hixiene obriga a levar pezas determinadas nalgúns empregos. O caso máis coñecido é o dos cociñeiros e o resto de persoal de cociña, que deben levar de maneira obrigatoria un gorro para garantir a hixiene. Así se estipula no Real Decreto 2207/1995, que establece que nas compañías do sector alimentario é obrigatorio o gorro de cabeza.

Ademais, tamén é moi corrente esixir uniforme ao persoal por razóns de imaxe de empresa. O uso de uniformes por parte dos empregados é unha maneira de facer chegar aos potenciais clientes a idea de seriedade e presenza da compañía, ademais de ofrecer confianza.

Son moi numerosas as pezas que, ademais, levan as cores e o logotipo institucional como reforzamento de marca e, nestes casos, o uniforme non se usa xa só como roupa de traballo, senón que se converteu nunha parte máis da imaxe corporativa.

E se non hai uniforme, como vestirnos?

O feito de que unha empresa non obrigue a utilizar uniforme non supón que se poida ir traballar de calquera guisa. Así, hai que desterrar do vestiario camisetas, vaqueiros, chanclas ou pantalóns curtos.

Durante a xornada laboral a persoa é a imaxe da compañía, e o normal é que esta teña regras sobre a imaxe que quere dar.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións