Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Motor > Comprar e aluguer

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Os prazos do Prever e o despezamento

Podo acceder ás bonificacións se son propietario desde fai menos de nove meses dun vehículo que se vai a despezar? Que prazo teño paira adquirir un novo tras efectuar o despezamento?

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Luns, 13deOutubrode2003

O artigo 6 da Lei 53/2002 suprimiu, desde o 1 de xaneiro de 2003, o requisito de ser propietario durante polo menos nove meses dun vehículo que se vai despezar paira poder acceder á subvención. Este prazo eliminouse tanto paira automóbiles de turismo como paira vehículos de até 6 Tm.

Segundo explica a Asociación Nacional de Vendedores de Vehículos a Motor, Reparación e Recambios GANVAM nun dos seus boletíns, o vehículo novo haberá de adquirirse nun prazo de seis meses a partir da baixa oficial do usado. En todo caso, a idade do automóbil dado de baixa deberá ser superior a dez anos paira acceder ao Prever. Si a primeira matriculación non tivo lugar en España, esíxese, ademais, matrícula española desde polo menos seis meses antes do despezamento.

O plan contempla bonificacións de até 480,81 euros que poden chegar a 721,21 si o vehículo despezado non é apto paira utilizar gasolina sen chumbo e substitúese por outro provisto de catalizador. A axuda paira vehículos industriais, até 489,81 euros, concédese ao fabricante a través dun desconto na súa cota do Imposto de Sociedades.

O plan Prever finaliza o 31 de decembro de 2003. O nove principais asociacións do sector, reunidas no Foro Atopo do Sector da Automoción solicitaron un novo plan paira o 2004, sen obter resposta oficial até o momento.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións