Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Motor > Educación e seguridade viaria

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Prácticas do carné sen autoescola, están prohibidas?

Facer prácticas co coche sen un profesor ou unha autorización de Tráfico leva unha sanción administrativa de 3.000 euros, ademais de que pode resultar moi perigoso

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Luns, 30deNovembrode2015

Aprender a conducir é caro. Para sacarse o carné, ademais de pasar o exame teórico, hai que dar varias clases prácticas, cuxo prezo medio é de 25 euros por 45 minutos. Non é de estrañar, por tanto, que preto do 32% dos alumnos das autoescolas recoñecese realizar algunha vez prácticas no coche dun familiar, sen a supervisión dun profesional. Pero conducir un vehículo sen ter o permiso para iso leva unha sanción administrativa de 3.000 euros. Tamén, como se explica nas seguintes liñas, aprender a conducir sen o asesoramento dun profesional pode resultar moi perigoso.

Practicar sen autoescola: risco de sanción administrativa

Img conducir sin carne 2 listadogr
Imaxe: innovatedcaptures

Nun polígono industrial desértico, nun recinto feiral baleiro, etc. En España é habitual que un pai, unha nai ou un irmán maior que saben conducir leven ao seu familiar que está a se sacar o carné a un lugar con pouco ou nulo tráfico para practicar co coche. Poden multarlles por iso? A resposta é afirmativa.

Como explica José Antonio Benito, vicepresidente de Formaster (Asociación Española de Formadores en Seguridade Viaria), é unha práctica prohibida e poden multar a quen vai ao volante por carecer de autorización administrativa para levar un vehículo. Suporía unha sanción administrativa con importe de 3.000 euros. A responsabilidade é para o condutor, pero se é menor de idade, recae sobre o seu titor.

As normas que se aplican para sancionar ao condutor son a Lei Sobre Tráfico e Seguridade Viaria e, en extensión, o Regulamento Xeral de Condutores, onde se deixa claro que non pode conducirse sen autorización administrativa.

Unha sentenza da Audiencia de Toledo absolveu o pasado outubro a un mozo que realizaba prácticas “pirata” co seu pai para preparar o exame de conducir. Cualificou a acción de infracción administrativa, e non delito. E, en lugar de aplicar o Código Penal, acudiu ao artigo 65.5.k do Real Decreto Lexislativo sobre Tráfico, Circulación de Vehículos a Motor e Seguridade Viaria, que considera tal feito como falta moi grave. José Antonio Benito explica que, na súa opinión, “practicar sen ter carné sempre debe ser considerado unha sanción administrativa, pois se está conducindo sen autorización administrativa”. Só en caso dun sinistro ou accidente entraríase na vía penal.

Img autoescuela practicar grande
Imaxe: mmphotography.it

Practicar sen un profesor profesional: moi perigoso!

Á marxe de que as autoridades correspondentes pillen a alguén infrinxindo a norma e poñan unha sanción, convén ter moi claro que este tipo de prácticas poden resultar moi perigosas. A persoa que vai ao volante non ten as habilidades mínimas para dominar un vehículo e quen en teoría lle axuda e vai de copiloto carece dos medios necesarios (como o dobre mando) e da experiencia profesional para corrixir os erros do condutor. Unha cousa é ensinar a sentar do modo correcto ou, sen mover o automóbil, mostrar a orde dos pedais e como deben tocarse, onde están as marchas e o freo de man ou como colocar ben os retrovisores, pero ir máis aló é aventurarse a correr riscos inútiles!

Non hai que esquecer que o coche das autoescolas conta cun dobre xogo de pedais e que o profesor pode controlar en todo momento, e corrixir se é preciso, o que está a facer o condutor en prácticas. Ademais, os profesionais teñen os seus propios retrovisores e dese modo poden vixiar a contorna. Doutra banda, o vehículo é claramente identificable polo resto de condutores e polos peóns, xa que leva a “L” azul.

É moi importante ser responsables ao sacarse o carné, porque conducir non sempre é sinxelo e facelo mal pode levar graves problemas para a seguridade viaria, tanto para quen manexan o coche como para o resto de condutores e viandantes. É importante concienciarse do grave risco que pode ter este tipo de prácticas, aínda sendo en lugares de pouca circulación. E ter claro que a mellor axuda que se pode dar a quen desexa aprender a conducir é animarlle a que se forme ben nunha autoescola.

Ademais, tamén resulta disuasorio ter en conta que, ante un sinistro mentres se realiza unha acción deste tipo, o seguro non se fai cargo en ningún caso.

Pódese practicar sen autoescola? Só con autorización de Tráfico

Aínda que as clases “pirata” están prohibidas, en España existe unha opción para poder facer prácticas de conducir fóra dunha autoescola a fin de prepararse para a obtención do carné de conducir. Para iso é preciso solicitar unha autorización de aprendizaxe libre á Xefatura Provincial de Tráfico correspondente.

O coche de prácticas, neste caso, debe ir identificado cunha “L” nun fondo de cor vermella.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións