Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Motor > Educación e seguridade viaria

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Uso do chaleco reflector

A lei non especifica si é sancionable o feito de non levar un chaleco no vehículo. Tampouco se se debe levar un só paira o condutor ou varios paira os acompañantes. Desde o 23 de xullo de 2004 a Policía pode impor sancións por non utilizalo.

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Mércores, 23deXuñode2004

O artigo 118 do Real Decreto 1428/2003 establece a obrigatoriedade do uso do chaleco reflector sen detallar algúns extremos que xeraron dúbidas entre os condutores. As dúbidas máis frecuentes son:

Pódese levar o chaleco no maleteiro do vehículo?

O decreto establece a obrigatoriedade do seu uso paira o condutor que salga do vehículo á beiravía ou calzada dunha vía interurbana. Por tanto, hai que ter o chaleco a man paira colocarllo antes de saír. Pódese levar no maleteiro só se temos acceso ao mesmo desde o interior.

Pódenme sancionar por non levar un chaleco no automóbil?

Non. A norma non recolle especificamente a obrigatoriedade de levar un chaleco no vehículo, soamente obriga a usalo no momento que sexa necesario. Por tanto, o simple feito de non ter un chaleco reflector non é sancionable.

Cal é o importe da sanción por non usalo?

Está tipificado como sanción leve, cunha multa de 90 euros.

Hai que levar máis dun chaleco en previsión de que deban usalo outros ocupantes?

Non é obrigatorio, xa que o artigo 118 non menciona expresamente aos ocupantes, pero si recomendable por si fose preciso que baixasen outros pasaxeiros do vehículo nunha vía interurbana aparte do condutor (por exemplo, paira cambiar una roda picada).

É obrigatorio paira os peóns que transitan a pé por beiravías?

O artigo 123 do Regulamento Xeral de Circulación recolle a obrigación paira os peóns de levar un “elemento luminoso ou autorreflectante homologado”. Pode ser un chaleco, pero tamén calquera outra peza ou dispositivo. A obrigación refírese soamente a cando transiten fose de poboado “entre o ocaso e a saída do sol ou en condicións meteorolóxicas ou ambientais que diminúan sensiblemente a visibilidade”.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións