Aceite de cociña e medicamentos: os residuos que menos separan en casa

13 de Novembro de 2012

Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

O principal amigo e inimigo do planeta somos nós mesmos. Cada europeo xera 513 quilos de lixo ao ano e só recíclase o 24%. E en España, a situación é aínda peor: 547 quilos per cápita dos que apenas se recicla o 15%. EROSKI CONSUMER quixo coñecer a intención ou a percepción que os enquisados dicían ter sobre os seus propios hábitos de reciclaxe, así como o seu nivel de conciencia ambiental. Para iso, entrevistou a un total de 1.000 persoas maiores de 20 anos en 9 comunidades autónomas: Andalucía, Illas Baleares, Castela A Mancha, Cataluña, Comunidade Valenciana, Galicia, Madrid, Navarra e País Vasco.

O 51% dos entrevistados eran mulleres cunha media de 49 anos. Para depositar os seus residuos, o 96% deles contaba con colectores de superficie preto do seu domicilio, o sistema maioritariamente implantado a diferenza dos colectores soterrados (gozan del un 8% dos entrevistados), a Porta a Porta ou PaP (un 4%) e da recollida neumática (un 2%). Só un 4% consideraba que tiña un punto limpo preto do seu domicilio. Neste sentido, é importante destacar que no caso do PaP, quen din contar con este sistema non se refiren ao xenuíno (aquel en o que o servizo municipal pasa por cada fogar un día e horario concreto para retirar as diversas fraccións de residuos), senón á recollida de residuos voluminosos. E é que son poucas as localidades españolas que contan cun sistema PaP xenuíno e atópanse en Cataluña, Asturias, Mallorca, Gipuzkoa e algúns barrios en Valencia.

Durante a enquisa, poucos confesaron non separar habitualmente os residuos que xeran no seu domicilio. Por fraccións, os aceites de cociña son os que menos se separan: un de cada tres enquisados recoñeceu non facelo. Os motivos? A suposta ausencia dun servizo de recollida deste tipo de residuos, a incomodidade de almacenalo e a escasa cantidade de aceite que dicían almacenar eran os principais.

En España, calcúlase que cada consumidor xera ao ano un catro litros de aceite doméstico usado e en total, móvense 180 millóns de litros de aceite vexetal usado anuais. Máis da metade termina nos sumidoiros e contamina ríos e solos.

Algo parecido ocorre cos medicamentos: máis dun de cada cinco dos enquisados confirmou que non o fai a pesar de que tiralas ao lixo ou ao desaugadoiro xera contaminación de ríos e que os seus principios activos absórbanos cultivos ou animais. Por sexos, son os homes quen menos separan en casa, un de cada catro non o fai, fronte a unha de cada cinco mulleres. E por idades, as persoas con 55 anos ou máis son as máis concienciadas (só un 12% non leva os seus medicamentos ao momento SIGRE fronte ao 38% dos que teñen entre 20 e 34 anos que non o fan).

Os aparellos eléctricos e electrónicos tampouco se separan tanto como se debería: un de cada cinco entrevistados confesouno así. Os motivos que esgrimen para non dividir do resto do lixo este tipo de residuos teñen que ver basicamente porque na súa zona non hai un servizo de recollida ou porque non xeran suficiente como para reciclar.

A chatarra electrónica é un problema cada día maior. O volume deste tipo de residuo crece entre un 16% e un 28% cada cinco anos, o triplo que o lixo domiciliario. Cando este tipo de aparellos refúganse, convértense en residuos moi contaminantes porque conteñen bromo, cadmio, fósforo ou mercurio, moi daniñas para a saúde e para o medio ambiente.

Demasiado optimistas?

Segundo os resultados da enquisa realizada por EROSKI CONSUMER, mentres os residuos orgánicos biodegradables, o papel e cartón, o vidro e os envases lixeiros recíclanse en máis de nove de cada dez casos; o téxtil e calzado fano nun 85% e os aparellos eléctricos e electrónicos, os medicamentos e os aceites de cociña entre un 65% e un 77%.

Aínda que é certo que os hábitos de reciclaxe no noso país melloraron nos últimos anos, tamén o é que á vista dalgúns resultados da nosa enquisa, a percepción dos cidadáns respecto dos residuos que separan en casa é máis optimista que a que mostran os datos oficiais de reciclaxe. Así, tamén na Enquisa de Fogares e Medio Ambiente 2008 elaborada polo INE as proporcións son elevadas nalgúns tipos de residuos: tres de cada catro fogares españois aseguraron separar o papel, cartón e vidro para levalo a un punto de recollida específico, e sete de cada dez facíano coas pilas e baterías, envases de plástico e medicamentos.

Con todo, é característico o baile de cifras sobre as taxas de reciclaxe en función da fonte á que se acceda: por unha banda, Ecoembes asegura que a taxa de reciclaxe de envases domésticos (tanto procedentes do colector amarelo como do colector azul) en España alcanza o 68%. Pola súa banda, un grupo de investigadores da Universidade Jaume I (UJI) avaliou a eficiencia do catro modelos de recollida de residuos urbanos das cidades españolas con máis de 50.000 habitantes. Entre os resultados, revélase que no mellor dos casos recíclase o 45% do papel e o 20% dos envases metálicos ou de plástico, unhas porcentaxes máis afastadas dos obxectivos mínimos legais. E é que a lexislación española expón reciclar polo menos o 60% do papel e cartón que se recolle nos colectores, o 60% de vidro, o 50% dos metais e o 22,5% do plástico. Con todo, este informe indica que só a recollida de vidro supera o mínimo esixido.

Crece a conciencia

Tanto os xestores de residuos como a ONG medioambientais consultados pola revista coinciden en que os cidadáns son agora máis conscientes de que os seus hábitos inflúen na conservación da contorna que lles rodea. Pero tamén apuntan a que aínda queda moito por facer. EROSKI CONSUMER realizou unha serie de afirmacións para coñecer o seu grao de concienciación ambiental.

Neste sentido, o 93% dos enquisados está de acordo con que a eliminación ineficaz dos residuos contamina o medioambiente e tamén con que é un perigo para a saúde pública. Ademais, o 88% dos enquisados pensa que se xerarían menos residuos se non se malgastase tanto. Por comunidades, son máis conscientes diso en Andalucía, coa maior proporción de persoas de acordo con esta afirmación (94%). E é que todo aquilo que se compra e consúmese ten unha relación directa co que se tira ao lixo. Para a ONG medioambientais consultadas, a tendencia xeral é que á hora de facer a compra, por exemplo, non nos expomos o impacto do noso consumo sobre o planeta. Por iso, é fundamental consumir racionalmente e evitar o malgaste.

Máis campañas

Neste sentido, os expertos consultados por EROSKI CONSUMER consideran que o labor de sensibilización e prevención continúa sendo fundamental para que cada día se recicle máis e mellor. Aseguran que é necesario que os cidadáns sexan conscientes do papel protagonista que xogan na cadea de reciclaxe e fan fincapé na educación medioambiental dos máis pequenos.

Neste sentido, tres de cada catro entrevistados considera que son necesarias máis campañas de información sobre os residuos urbanos e a súa xestión. Ademais, un 84% considera que as institucións son capaces de mellorar a xestión dos residuos urbanos. Por último, sancionar ás persoas que non separen de forma correcta os seus residuos non é boa idea para máis da metade dos enquisados.

Residuos que non se separan
Aceites de cociñaMedicamentosAparellos eléctricos e electrónicosTéxtil e calzadoPilas e baterías
TOTAL34,9%22,8%22,5%14,8%12,2%
COMUNIDADE AUTÓNOMAAndalucía32,2%22,7%24,7%8,1%11,2%
Tiroteases37,2%26,6%20,8%22,9%21,0%
Castela A Mancha22,1%16,0%23,9%9,2%7,5%
Cataluña26,3%24,0%19,3%21,0%9,5%
Comunidade Valenciana52,6%36,0%36,7%28,5%27,8%
Galicia49,0%20,1%22,8%17,3%17,1%
Madrid36,8%17,6%15,8%5,6%5,5%
Navarra23,7%17,1%13,9%6,4%5,8%
País Vasco23,9%13,9%14,2%13,8%4,2%
Envases lixeirosVidroPapel e cartónResiduos orgánicos biodegradables
TOTAL9,5%8,2%6,7%5,4%
COMUNIDADE AUTÓNOMAAndalucía10,0%8,5%7,2%3,7%
Tiroteases9,4%11,1%7,7%6,7%
Castela A Mancha9,4%5,8%5,4%2,1%
Cataluña5,6%5,8%3,6%6,5%
Comunidade Valenciana23,8%19,3%19,5%15,2%
Galicia18,0%15,2%7,9%4,3%
Madrid1,7%2,3%1,8%0,6%
Navarra1,5%0,8%0%0%
País Vasco2,7%1,0%0,8%6,0%

Ver o informe completo

Miniatura da portada impresa de revista de novembro 2012