Un de cada cinco enquisados nunca se protexe do sol nas súas vacacións de verán

11 de Xuño de 2013

Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

O sol ten dúas caras. Por unha banda, proporciona cor, calor e para moitos é motivo de alegría. É esencial na produción de vitamina D e a súa exposición, sempre con moderación e vixilancia médica, forma parte do tratamento de enfermidades dermatológicas como a psoriasis ou o eccema… Pero o astro rei ten o seu lado escuro: provoca queimaduras solares que aumentan o risco de padecer cancro de pel na idade adulta.

Cada ano, diagnostícanse no mundo máis de 160.000 casos de melanoma. A diminución da capa de ozono e a moda do bronceado son os dous factores que máis inflúen niso, polo que o sol debe tomarse con todas as precaucións. Para coñecer os hábitos de exposición ao sol da poboación, EROSKI CONSUMER realizou durante o mes de abril unha enquisa a 1.000 persoas de 9 comunidades autónomas: Andalucía, Illas Baleares, Castela-A Mancha, Cataluña, Comunidade Valenciana, Galicia, Madrid, Navarra e País Vasco. Ademais, investigouse cal era a súa percepción de risco ao sol e os seus costumes á hora de adquirir crema solar. O 52% dos enquisados eran mulleres e tiñan unha media de idade de 46 anos.

Ninguén é igual fronte aos raios solares. A pigmentación da pel, a cor dos ollos, o cabelo e a capacidade para broncearse de cada un determinan a que fototipo perténcese, é dicir, que capacidade ten a súa pel de absorber a radiación solar.

Entre os enquisados, un de cada cinco entrevistados sitúase no primeiro (peles, ollos e cabelos moi claros que sempre se queiman e cuxo bronceado é imperceptible), un 46% no segundo (tamén con pel, ollos e cabelo claros, pero que conseguen un bronceado moderado, aínda que a miúdo se queiman), outro 21% no terceiro (teñen unha pel máis escura, así como o pelo e os ollos, quéimase en ocasións e consegue un bronceado medio) e o 12% no cuarto (ten a pel, os ollos e o cabelo morenos, raramente quéimase e sempre se broncea).

Pouca protección, demasiada confianza

As vacacións e días festivos do verán son os momentos nos que os entrevistados máis se expoñen ao sol. Con todo, un 19% nunca se protexe das radiacións solares e un 21% só ás veces (en maior medida os homes). Ademais, fóra da época estival protéxense aínda menos: só un de cada catro faio habitualmente. Iso si, quen o fan utilizan xeralmente cremas solares e lentes de sol.

Ademais, un de cada dous enquisados ten un nivel medio na percepción de risco do sol. E é que probablemente nalgúns aspectos aínda somos demasiado confiados: dous de cada cinco pensa que na primeira exposición solar pódese utilizar un factor de protección solar menor de 15, un de cada cinco non sabe que cada tipo de pel absorba a radiación solar de forma diferente e que iso inflúa na forma de protexerse e un 12% dos enquisados non compra habitualmente cremas solares.

Pero o máis importante é saber si utilizan algún tipo de protección cando se expoñen ao sol. O 11% dos galegos enquisados confesa non protexerse nunca durante as vacacións e días festivos, unha proporción que aumenta até o 24% o resto do tempo. Aínda así, son as proporcións máis baixas do estudo en comparación con valencianos e vascos, que se protexen moito menos. Con todo, os galegos, fóra da época estival, teñen menos coidado: en vacacións e días festivos un 44% nunca se protexe e o resto do tempo tampouco un 55%.

Protección, materia pendente

No verán, un 19% confesa non protexerse nunca durante as vacacións e días festivos, unha proporción que aumenta até dúas de cada cinco o resto do tempo. Fóra da época estival protéxense aínda menos: en vacacións e días festivos nunca o fai tres de cada cinco e o resto do tempo, tampouco case sete de cada dez.

Por sexos, son maioría os homes quen non se protexen, especialmente no verán, época na que dobran a proporción de mulleres que confesa non protexerse nunca. Pola súa banda, os entrevistados de 16 a 24 anos tampouco o fan en maior medida, tanto no verán como o resto do ano.

Pola contra, quen si toman precaucións utilizan varios sistemas para facelo. Os máis xeneralizados son a crema protectora solar (nove de cada dez) e as lentes de sol (sete de cada dez no verán e un de cada dous o resto do ano). No verán, a metade asegura utilizar habitualmente un factor moi alto de crema solar (entre o 30 e o 50), e dous de cada cinco o resto do ano. Con todo, nesta época, aumenta a proporción daqueles que utilizan un menor de 15: un 14% en vacacións e un 24% o resto do tempo. Os máis propensos a utilizar este factor son os homes e os mozos de entre 16 e 24 anos.

Por tipo de pel, quen en maior proporción protéxense cun factor menor de 15 son os que pertencen ao fototipo terceiro e cuarto. Con todo, aínda que a súa pel sexa máis escura e non se queimen con tanta frecuencia non é recomendable utilizar un FSP menor de 15.

Cremas solares

Insolaciones, queimaduras, envellecemento prematuro da pel, alteracións do sistema inmunitario, afeccións oculares e cancro de pel. Estes son só algúns dos efectos adversos que pode provocar exporse de maneira inadecuada ao sol. Para previlos, a industria cosmética conta desde hai décadas con protectores solares ou fotoprotectores.

Segundo a ‘Guía de Protección Solar’, elaborada polo Ministerio de Sanidade e Consumo, o Consello Xeral de Colexios Oficiais de Farmacéuticos e a AECC (Asociación Española Contra o Cancro), os fotoprotectores deben incluír unhas indicacións obrigatorias e tamén na súa etiquetaxe deben conter mencións específicas que reflicten a súa eficacia: os índices de protección solar. Estas indicacións, xunto con frases sobre o modo de emprego e as advertencias no seu uso, supoñen unha importante información ao consumidor que debe terse en conta tanto ao elixir o produto máis axeitado como ao utilizalo correctamente.

Pero os enquisados len e entenden a información que se indica nas etiquetas deste tipo de produtos? En primeiro lugar, un 12% dos enquisados aseguraron non comprar habitualmente cremas solares. Destaca que sexan homes en maior medida (un 19% fronte ao 6% de mulleres), cunha idade superior aos 65 anos (un 29% deste colectivo) e pertencentes ao cuarto fototipo (un 25% deles).

Outro 60% dos enquisados le a información que se indica na etiquetaxe dos produtos solares que adquiren, pero un 28% non o fai nunca. Por sexos, son máis os homes que confesan non ler nunca os datos da etiqueta (un 32% fronte ao 24% delas) e mozos de entre 16 e 24 anos (un 54% deles).

Nunca utilizo protección solar cando me expoño ao sol*
VACACIÓNS E DÍAS FESTIVOSRESTO DO TEMPO
VeránResto do anoVeránResto do ano
TOTAL 18,7% 59,5% 42,7% 68,8%
Home26,7%65,2%53,3%77,6%
Muller11,1%54,2%32,8%60,5%
Andalucía16,7%65,6%54,9%70,6%
Tiroteases24,0%55,7%36,6%60,8%
Castela – A Mancha17,6%56,6%44,4%70,5%
Cataluña18,6%58,1%38,5%70,4%
Comunidade Valenciana29,8%60,3%45,3%70,2%
Galicia11,3%43,6%23,8%55,4%
Madrid12,3%60,2%38,7%69,4%
Navarra15,7%69,4%35,8%75,1%
País Vasco28,4%60,2%45,4%69,7%
De 16 a 24 anos25,3%68,5%59,9%81,3%
De 25 a 44 anos9,4%60,5%38,5%71,8%
De 45 a 64 anos17,5%52,7%38,5%61,8%
De 65 anos en diante34,6%62,9%47,6%66,6%
Ao adquirir crema solar, les a información da etiquetaxe?*
Si, sempreSi, ás vecesNon, nuncaNon adoito comprar crema solar
TOTAL 39,6% 20,2% 27,7% 12,5%
Home33,2%15,4%32,0%19,3%
Muller45,6%24,7%23,6%6,1%
Andalucía43,8%20,0%26,4%9,7%
Tiroteases31,7%23,1%28,5%16,7%
Castela – A Mancha31,7%13,6%33,8%20,9%
Cataluña40,7%19,9%27,3%12,0%
Comunidade Valenciana33,2%17,4%31,1%18,3%
Galicia34,6%22,0%37,5%5,9%
Madrid43,7%21,2%24,9%10,2%
Navarra55,3%13,4%21,1%10,1%
País Vasco36,1%29,6%17,2%17,1%
De 16 a 24 anos22,3%13,9%54,0%9,8%
De 25 a 44 anos49,3%20,6%25,9%4,1%
De 45 a 64 anos40,3%22,5%23,9%13,3%
De 65 anos en diante29,3%19,4%22,6%28,7%

BASE: Total de Entrevistados

*En abril, EROSKI CONSUMER preguntou sobre os seus hábitos de exposición ao sol a 1.000 persoas orixinarias de 9 comunidades autónomas: Andalucía, Illas Baleares, Castela-A Mancha, Cataluña, Comunidade Valenciana, Galicia, Madrid, Navarra e País Vasco. Ademais, investigouse cal era a súa percepción de risco ao sol e os seus costumes á hora de ler a etiquetaxe das cremas solares.

Ver o informe completo

Miniatura da portada impresa de revista de xuño 2013