Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

A suspensión da terapia hormonal fai reaparecer os síntomas da menopausa na metade dos casos, segundo unha investigación

O retorno dos sofocos e as suores nocturnas podería deberse á retirada brusca da medicación

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Sábado, 16deXullode2005

A controvertida terapia hormonal sustitutiva para combater os síntomas da menopausa volveu a ser obxecto de análise. Nesta ocasión, unha investigación da Universidade de Massachusetts, que publica a revista da Asociación Médica Americana (JAMA), revelou que a súa suspensión provoca que os síntomas que tenta evitar reaparezan na metade das mulleres.

Os investigadores sinalan que síntomas vasomotores como os sofocos e as suores nocturnas teñen seis veces máis de posibilidades de reaparecer tras abandonar a terapia hormonal sustitutiva. Máxime cando esta só se pode administrar, segundo as guías de práctica clínica, durante un máximo de cinco anos e coa dose mínima. O estudo incluíu a revisión dos síntomas de 8.405 mulleres que aínda recibían o tratamento de estrógenos e progestina, e os efectos que percibiron ata doce meses despois de suspenderse a terapia. A media de idade das participantes foi de 69,1 anos, cunha media de tratamento de 5,7 anos, superior á recomendada actualmente.

Segundo a directora do estudo, Judith K. Ockene, “o uso a curto prazo da terapia hormonal só pode aliviar os síntomas temporalmente de moitas mulleres, incluídas as de maior idade, que poden volver experimentar os síntomas menopáusicos tras cesar o tratamento”. Os investigadores engaden que o estilo de vida e as estratexias médicas poden axudar a controlar mellor os síntomas. Nun editorial de JAMA incídese na última valoración, aínda que se asegura que “a alta frecuencia dos síntomas (sofocos e suores nocturnas) pode ser o resultado da retirada brusca da terapia hormonal”.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións