Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

ADEPA alerta de novos casos de afectadas pola inxesta dun fármaco retirado da venda

Trátase de "Agreal", unhas pastillas para aliviar os síntomas da menopausa que provocan depresión e ansiedade

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Martes, 02deAgostode2005

A Asociación O Defensor do Paciente (ADEPA) informa nun comunicado que nas últimas semanas detectou novos casos de mulleres afectadas pola inxesta dun medicamento para aliviar os síntomas da menopausa chamado “Agreal” (veraliprida), retirado da venda pola Axencia Española do Medicamento e Produtos Sanitarios o pasado 15 de xuño, ante a posibilidade de provocar reaccións adversas.

“Viñemos recibindo numerosas chamadas solicitando información sobre os efectos adversos do produto, así como unha vintena de casos, nos que se presentaron reaccións como depresión, ansiedade e trastornos da mobilidade tales como rixidez, tremores ou movementos involuntarios en pacientes que estaban a usar este tratamento ou tras interromper o mesmo”, sinala ADEPA. Estes casos, ata o momento, proceden principalmente de Madrid, Granada, Barcelona e Cádiz.

A asociación prepara unha reclamación colectiva contra a compañía fabricante, Nova Labs, en nome das afectadas, “pois os laboratorios farmacéuticos, por razón da actividade que desenvolven, teñen o deber de controlar previamente á súa comercialización os produtos ou especialidades farmacéuticas que elaboran”, a fin de garantir a ausencia de riscos para a saúde.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións