Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Advirten do risco de fracturas atípicas de fémur debido ao uso de bisfosfonatos

As posibilidades son maiores en pacientes en quen se prolonga o tratamento

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Martes, 19deAbrilde2011

Unha investigación da Axencia Europea do Medicamento (EMA) advirte do risco de fracturas atípicas de fémur debido ao uso de bisfosfonatos, segundo unha nota informativa remitida aos profesionais sanitarios pola Axencia Española de Medicamentos e Produtos Sanitarios (AEMPS), dependente do Ministerio de Sanidade, Política Social e Igualdade.

O balance beneficio-risco destes medicamentos mantense favorable nas súas indicacións autorizadas, tal como asegura o Comité de Medicamentos de Uso Humano (CHMP) deste organismo internacional. Con todo, os estudos epidemiolóxicos realizados confirmaron unha relación causal entre o uso de bisfosfonatos e as fracturas, que se incrementaría coa duración do tratamento, polo que recomendan que se inclúa tal advertencia nas fichas técnicas e prospectos destes medicamentos.

Ademais, determinaron unha serie de recomendacións para os profesionais sanitarios, entre as cales insisten na necesidade de examinar ambas as extremidades en pacientes tratados con bisfosfonatos que poidan presentar unha fractura atípica femoral, xa que frecuentemente son bilaterais. Do mesmo xeito, no caso de que se sospeite a aparición destas fracturas, propoñen valorar a suspensión do tratamento co bisfosfonato en base á situación clínica do paciente e reevaluar en todo caso a todos os pacientes para analizar se é necesario continuar co tratamento, particularmente a aqueles que levan máis de cinco anos co mesmo.

A pesar de que o risco de fracturas é baixo -unha por cada 100 fracturas femorais que prevén este tratamento-, poden rexistrarse sen un traumatismo previo ou que este sexa mínimo, e poden ocorrer semanas ou meses antes dunha fractura completa de fémur. O mecanismo polo que os bisfosfonatos producirían este tipo de fracturas non está ben determinado, aínda que se prevé que podería estar relacionado coa supresión do recambio óseo que producen os bisfosfonatos.

A información procedente das notificacións espontáneas de sospeitas de reaccións adversas indica que, aínda que unha gran maioría dos casos notifícanse en relación co uso de alendronato en osteoporose, tamén se notificaron casos con outros bisfosfonatos utilizados nesta mesma indicación. Xunto con isto, aínda que en moita menor medida, tamén se notificaron casos relacionados co uso de bisfosfonatos en indicacións oncolóxicas e en enfermidade de Paget, aínda que os datos son moi escasos en canto á aparición de fracturas atípicas en localizacións diferentes ao fémur.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións