Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

Alertan de intoxicacións en bebés por erros dos pais nas doses de paracetamol líquido

A xiringa que acompaña ao frasco da marca "Apiretal 60 ml." provoca confusión entre algúns proxenitores, segundo especialistas
Por mediatrader 2 de Maio de 2009

A intoxicación por paracetamol líquido en menores de seis meses é “cada vez máis frecuente”, advirten pediatras de Osakidetza, o Servizo Vasco de Saúde. Segundo estes expertos, a maioría das hospitalizacións nestes casos débese á “a confusión derivada da xiringa” que acompaña ao frasco da marca “Apiretal 60 ml.”, unha das máis consumidas.

Os pediatras vascos consultados sinalan que a intoxicación “se adoita presentar en lactantes novos aos que se lles recomenda o fármaco despois da vacinación xeral dos dous meses”. O problema non é o medicamento -o antitérmico máis seguro e un dos máis utilizados a nivel mundial-, senón “un erro na dosificación da solución por parte dos pais”.

A confusión, insisten, xorde coa presentación da nova xiringa que se comercializa co “Apiretal 60 ml.”. O fabricante sacou ao mercado hai tempo un dispensador diferente aos contagotas habituais -de 5 mililitros, fronte ao de 1,2 de antes-, que “está a xerar moita confusión”, sinalan os pediatras vascos, que xa deron conta deste feito ao Ministerio de Sanidade e Política Social.

Lesión hepática

“Os pais equivócanse á hora de realizar a medición. En lugar de administrar ao recentemente nado 0,10 mililitros por quilo, o que ocorre é que lles dan un mililitro”, comentan os expertos. De maneira que o lactante “inxere ata dez veces máis da cantidade recomendada de paracetamol líquido”.

“A inxesta de doses tóxicas pode provocar unha lesión hepática grave, que característicamente adoita presentarse de forma retardada tras un período sen apenas síntomas”, apunta Santiago Mintegi, director do Observatorio Toxicolóxico da Sociedade Española de Urxencias de Pediatría.

Nestes casos, o tratamento consiste nunha descontaminación gastrointestinal coa administración de carbón activado. En caso de detectarse niveis tóxicos en sangue é necesario fornecer un antídoto ao bebé. “Afortunadamente, a maioría dos pais adoitan darse conta a tempo de que puideron equivocarse na administración do medicamento e levan ao bebé ao pediatra”, afirma Mintegui.