Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Alertan sobre o consumo dun suplemento dietético que contén efedra

Esta sustancia inflúe no funcionamento cardíaco e o sistema nervioso

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Sábado, 01deMarzode2003

As autoridades estadounidenses de saúde advertiron do perigo de consumir un suplemento dietético que contén a sustancia efedra, que sería a causa da morte dun xogador de béisbol profesional o pasado 17 de febreiro. “O Goberno proxecta ordenar que os frascos do suplemento dietético con efedra conteñan advertencias sobre os seus efectos secundarios”, sinalou o secretario de Saúde, Tommy Thompson.

A efedra, un subproducto dunha yerba chinesa, é un estimulante similar á adrenalina que inflúe no funcionamento cardíaco e o sistema nervioso. A propaganda do suplemento dietético indica que axuda a perder peso e dá enerxía, ademais de mellorar o rendemento deportivo.

“Aínda que non se decidiu prohibir a sustancia, é posible que se esixa a restrición das doses”, apuntou Mark McClellan, director da FDA, a Administración de Alimentos e Fármacos de Estados Unidos.

Onte difundiuse un estudo do Goberno estadounidense que confirmaba a existencia de 16.000 casos de efectos adversos do suplemento dietético que contén efedra, con dúas mortes, catro ataques cardíacos e nove apoplejías. Rand Corp., compañía encargada do estudo, dixo que se asocia á efedra con efectos secundarios como palpitaciones cardíacas, tremores e insomnio.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións