Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

Algúns fármacos poden causar reaccións alérxicas ao tomar o sol

Os alergólogos aconsellan extremar a protección solar
Por EROSKI Consumer 29 de Xullo de 2003

Tomar o sol baixo o efecto dalgúns medicamentos, xeralmente antiinflamatorios, sulfamidas e diuréticos, pode provocar reaccións alérxicas na pel, polo que os expertos recomendan extremar as precaucións e informar aos pacientes dos posibles riscos que leva a exposición ao sol.

O coordinador do Comité de Alerxias Cutáneas da Sociedade Española de Alergología e Inmunología Clínica (SEAIC), Daniel Muñoz Lejarazu, aconsella nun comunicado “extremar a protección solar ou non continuar co tratamento farmacolóxico, aínda que se trate dun día nubrado”.

A SEAIC alerta sobre o perigo de combinar determinados fármacos, que en condicións normais son inofensivos, cos raios ultravioleta, xa que estes provocan una reacción química no produto que ao mesturarse coas proteínas da pel desencadea a fotoalergia.

Muñoz Lejarazu explica que normalmente se trata de manifestacións cutáneas que veñen acompañadas dun intenso picor e cuxa gravidade depende da cantidade do medicamento que se consumiu e do tempo de exposición ao sol; os primeiros síntomas, indica, tardan entre 24 e 48 horas en aparecer.

Una sinxela forma de diagnóstico deste tipo de alerxias é a de fixarse naquelas zonas que non sexan expostas a ningunha radiación solar, como a parte inferior do pescozo, que nestes casos non presentarán ningunha afección.