Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía > Atención sanitaria

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Ibuprofeno con receita: desde cando (e por que) xa non será de venda libre en farmacias

Agora, comprar ibuprofeno de 600 mg ou paracetamol de 1 g só será posible con receita médica

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Martes, 02 de Xullo de 2019

Unha de cada tres persoas no noso país toma unha dose diaria de ibuprofeno máis alta da recomendada, segundo a Axencia Española do Medicamento e Produtos Sanitarios (AEMPS). E non só iso. Consumimos de media ao ano 14 antiinflamatorios non esteroideos (AINE) por persoa. Para evitar a automedicación, sobre todo, e pór freo aos excesos nas doses, o ibuprofeno de 600 mg só poderase adquirir nas farmacias con receita médica, xa que este fármaco non é inocuo, como explicamos a continuación.

Nunca imaxinou Stewart Adams, o farmacéutico británico que formulou o primeiro ibuprofeno en 1961 para aliviar nel mesmo os efectos dunha resaca, que a súa "pílula máxica" converteríase, xunto co paracetamol e a aspirina, no analxésico e antiinflamatorio non esteroideo que máis abundaría nos botiquines caseiros. Pero así foi, ata o punto de que a Organización Mundial da Saúde (OMS) inclúeo na súa Lista de Medicamentos Esenciais.

Un rei antidolor do que abusamos. Os datos de consumo no noso país dispararon todas as alarmas. Segundo o último estudo da Axencia Española do Medicamento e Produtos Sanitarios, cada español inxere ao ano unha media de 14 antiinflamatorios non esteroideos Moito? Si. Porque os consumimos en doses moi altas: 600 mg no caso do ibuprofeno, e 1 g no do paracetamol (que non é un AINE). Segundo confirma o informe citado, unha de cada tres persoas en España toma unha dose diaria máis alta da recomendada. E a súa inxesta non é inocua. Por iso, con estes medicamentos está a pasar agora o que ocorreu cos antibióticos hai anos: o seu abuso fixo que as autoridades sanitarias do mundo enteiro puxesen coto ao seu consumo, sobre todo ao autorrecetado, sen dispensa médica polo medio.

Ibuprofeno con receita: a medida non é nova

A Lei de Garantías e Uso Racional dos Medicamentos obriga aos farmacéuticos, desde 2015, a esixir a receita para vender paracetamol de 1 g e ibuprofeno de 600 mg. Pero en realidade, en moitas ocasións seguíase facendo a vista gorda. Agora, catro anos máis tarde, adquirir estes analxésicos sen receita nas doses mencionadas é moito máis complicado. Que cambiou? Entrou en vigor o Sistema Español de Verificación do Medicamento (Sevem), cuxo obxectivo é endurecer a vixilancia para que nas farmacias non se sigan vendendo sen receita aqueles medicamentos que a requiran, como é o caso.

Con este sistema, cada caixa de medicamentos virá cun código individual que permita ter un control máis preciso, ademais dun adhesivo que garanta a inviolabilidade da caixa. E ao que non cumpra, pódenlle caer entre 30.000 e 90.000 euros de multa. Segundo Luís Santé Serna, xefe de servizo do Hospital Clínico San Carlos de Madrid e especialista da Unidade de Dor, "o éxito desta medida debe estar en concienciar á poboación de facer un uso racional do medicamento e a automedicación, atendendo á molestia que se poida ter. As doses inxeridas deben ter relación coa intensidade da dor que se padece".

Noutras palabras, se hai unha dor crónica ou persistente, debemos acudir ao médico a que o valore; e se a molestia é leve ou moderada, diminuír a dose destes medicamentos. E esta é a clave. Como asegurou no último congreso da Sociedade Española de Medicamento de Familia e Comunitaria (semFyC) o doutor Josep María Cost, especialista en Medicamento Familiar e Comunitario no Centro de Saúde A Mariña de Barcelona, "non hai ningunha razón científica para recomendar o uso de ibuprofeno de 600 miligramos. Demostrouse: doses altas non achegan máis eficacia no tratamento da dor leve-moderado".

A Asociación Española de Medicamentos e Produtos Sanitarios tamén recomenda o emprego de AINE a doses baixas (máximo 1.200 mg/día), xa que está asociado a menores efectos adversos gastrointestinales e cardiovasculares. Ou o que é o mesmo, o benestar non está na dose, senón en utilizar a fórmula química máis correcta e na posología adecuada segundo o tipo de dor e as características de quen os inxere.

Cando pode resultar perigoso o ibuprofeno?

Imaxe: troyanphoto

O ibuprofeno pode resultar perigoso en calquera dos seguintes casos, segundo José María Lozano, médico de familia e experto no tratamento da dor:

  • Pacientes con enfermidades do corazón deben evitalo. Hai un estudo publicado na revista British Medical Journal que sinala que os antiinflamatorios non esteroideos aumentan o risco de infarto neste tipo de enfermos.
  • Tampouco deben tomalos quen estean a tomar medicamentos anticoagulantes, xa que poden producirse complicacións hemorrágicas se se combinan medicamentos como a warfarina ou antiplaquetarios como Plavix co ibuprofeno.
  • Está desaconsellado nos asmáticos, porque pode levar a sufrir un episodio de broncoespasmo potencialmente mortal.
  • O mesmo ocorre coas persoas que teñen problemas gastrointestinales: deben consultar co seu médico antes de tomar ibuprofeno, xa que este pode reducir o fluxo sanguíneo na área estomacal, así como irritar o revestimento do estómago e os intestinos.
  • As embarazadas tamén deben evitalo, pois este tipo de antiinflamatorios non esteroideos pode resultar daniño para o feto, sobre todo nas primeiras etapas da xestación, así como provocar lesións cardiovasculares na nai.
  • Tampouco é aconsellable usalo para aliviar as infeccións urinarias, posto que atrasan a súa curación, segundo un estudo publicado por PLOS Medicine. Nin hai que empregalo en persoas con artrite reumatoide, debido ás contradicións asociadas ao aparello dixestivo e cardiovascular.
  • Se se ten intención de consumir alcol ou realizar deporte, tamén se debe evitar tomar ibuprofeno. No primeiro caso, pode irritar o estómago e ser causa de úlceras estomacais e danos hepáticos. No segundo, en altas doses podería levar a danar os riles.
  • Os antiinflamatorios potencian a retención de líquidos e, en consecuencia, poden disparar a tensión sanguínea, polo que convén beber moita auga.

Ibuprofeno e paracetamol: non son iguais nin valen para o mesmo

"A automedicación é moi perigosa e mesmo inútil -comenta o doutor Lozano-. Aínda que non hai que acudir ao médico fronte a unha dor leve, si convén polo menos preguntar ao farmacéutico, que é un especialista instruído en química e nas interaccións entre os diversos analxésicos con outros medicamentos". Segundo o médico, "paracetamol e ibuprofeno son da mesma especie de analxésicos, pero o seu uso non é indistinto". En que se diferencian? Cando utilizar un ou outro? Esta pequena guía pode orientar:

  • Contraindicaciones. Antes de diferenciar entre doenzas e enfermidades, é importante saber que o paracetamol está contraindicado para persoas con problemas de fígado e alcol. O ibuprofeno debe evitarse se se ten estreñimiento, diarrea e gases, problemas en riles ou dificultades na coagulación de feridas.
  • Non actúan á mesma velocidade. O ibuprofeno tarda uns 30 minutos aproximadamente en facer efecto, mentres que o paracetamol algo máis (entre 45 minutos e unha hora).
  • Dores de cabeza e resacas. Neurológicamente, os efectos do ibuprofeno son moi limitados, polo que ante unha dor de cabeza debe optarse polo paracetamol. Pero coidado! Leste mesmo fármaco dobra os efectos secundarios do alcol e, no caso dunha resaca, ha de tomarse ibuprofeno.
  • Dores de costas, musculares, de moas. Inxerir paracetamol para conseguir rebaixar a inflamación en procesos de dor de costas, musculares ou de encías non é eficaz. Ten efectos analxésicos, pero non antiinflamatorios. Por ese motivo, neste caso o recomendable é optar polo ibuprofeno, que si é antiinflamatorio.
  • Artrite. Ocorre o mesmo que no caso anterior. O recomendable é optar polo ibuprofeno.
  • Dor menstrual. Moitas mulleres cren que o efecto de ambos é similar. Pero, a pesar de que ambos reducen as molestias, o ibuprofeno resulta máis eficaz.
  • Febre. Para febres altas recoméndase o ibuprofeno antes que o paracetamol, aínda que este tamén resulta efectivo.
  • Gripe. Coa gripe adoita vir asociada unha debilitación das plaquetas no sangue, unha contraindicación que tamén aparece no prospecto do ibuprofeno, polo que non se aconsella o seu uso en procesos gripais, e si o do paracetamol.
  • Feridas. Se a ferida é recente, debe evitarse o paracetamol, xa que é un fármaco con efectos anticoagulantes.

Etiquetas:

medicamentos-gl

RSS. Sigue informado

Ao publicar un comentario aceptas a política de protección de datos

Pódeche interesar:

Infografías | Fotografías | Investigaciones

Información de Copyright e aviso legal

Visita a nosa canle Eroski Consumer TV

En EROSKI CONSUMER tomámonos moi en serio a privacidade dos teus datos, aviso legal. © Fundación EROSKI

Fundación EROSKI

Validacións desta páxina

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación do W3C indicando que este documento é XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto