Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Médicos piden a retirada de fármacos antigripais que conteñan fenilpropanolamina

Estes medicamentos poden provocar hemorraxias cerebrais

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Venres, 15deXuñode2001

Un grupo de médicos barceloneses solicitaron ao parlamento, a retirada dunha serie se fármacos antigripais que contén una sustancia denominada fenilpropanolamina. Esta solicitude vén como consecuencia de que nos Estados Unidos, os medicamentos que contiñan esta sustancia foron retirados do mercado porque un estudo revelaba que podían provocar hemorraxias cerebrais, aínda que o risco centrábase nos produtos adelgazantes por presentar as maiores doses.

As axencias española e europea do medicamento consideran que os compostos que se venden en Europa non teñen risco, si as doses que se administran non superan os 100 mg diarios. A pesar diso, onte presentouse en Barcelona una campaña que pretende forzar a súa retirada do mercado ou, como mínimo, esixir que só poidan venderse baixo receita médica.

O comezo desta campaña prodúcese tras o inesperado falecemento dun paciente de 32 anos, chamado Rafael Perico o pasado abril, tras a inxestión dun destes fármacos retirado dos Estados Unidos. O informe forense non puido esclarecer as causas da morte pero esta produciuse una hora despois de consumir o medicamento.

Ramón Palop, subdirector xeral de Seguridade da Axencia Española do Medicamento, explicou onte que o caso foi estudado, pero dixo que non hai datos suficientes como paira establecer que a morte se produciu pola fenilpropanolamina. Palop afirmou que este é o único caso notificado en España, aínda que nos últimos meses notificáronse outros casos na Unión Europea.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións