Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Os antibióticos son os medicamentos que máis reaccións alérxicas desencadean

As reaccións adversas a determinados fármacos son cada vez máis comúns e, con todo, aínda non hai procedementos fiables que faciliten un bo diagnóstico

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Venres, 26deAbrilde2002

A alerxia a medicamentos representa un problema de saúde pública importante, non só polo aumento da súa frecuencia, senón polas dificultades do seu diagnóstico. En moitos casos, carécense de probas fiables. Segundo os alergólogos, esta dificultade é o resultado da característica peculiar dos alergenos medicamentosos, que adoitan ser de estrutura química variada e relativamente simple, o que lles obriga a unirse a outras estruturas moleculares máis complexas, ocultando así a súa presenza. Pero esta dificultade diagnóstica non só reside na súa estrutura química, senón tamén na diversidade de medicamentos que invaden o mercado e na complexidade que supoñen os tipos de reacción desencadeados.

Aínda coñecendo o tipo de medicamento e a forma de reacción dentro dun tempo óptimo transcorrido, as probas alérxicas posúen una fiabilidade relativa, resultando moi difícil tanto afirmar como negar que a reacción ocorrida foi provocada por alerxia a un medicamento determinado. Do mesmo xeito que os alimentos, os medicamentos poden provocar reaccións adversas que non obedecen a un mecanismo alérxico. Existen tamén distintos tipos de manifestacións adversas que coinciden coa administración dun fármaco e que, ás veces, producen lesións cutáneas que, aínda que son provocadas e coincidentes coa toma de medicamentos, non supoñen ningunha sensibilización previa.

En asmáticos con intolerancia fronte a fármacos con acción analgésica, como a aspirina, poden producirse reaccións que non corresponden a un mecanismo alérxico. Outras, en cambio, preséntanse en forma de erupciones cutáneas xeneralizadas, como consecuencia da liberación de toxinas bacterianas que ás veces coincide coa administración de antibióticos.

Por último, existen reaccións chamadas anafilactoideas, sen intervención de anticorpos alérxicos, como ocorre tras a administración de contrastes yodados, que poden inducir reaccións severas e mesmo conducir ao colapso e shock. Cando existe risco vital, o alergólogo pode realizar a prevención en persoas con factores de risco.

Nos últimos dez anos, sucedéronse reaccións de tipo anafiláctico, algunhas severas, como consecuencia da utilización de artigos de látex, alerxia que afecta con máis frecuencia ao persoal sanitario e aos suxeitos atópicos. Luvas, catéteres, tapóns, etc., conteñen látex.

A súa frecuente manipulación termina por sensibilizar ao persoal sanitario a través das partículas que se desprenden no medio, actuando como verdadeiros alergenos inhalantes ou ben debido ao contacto directo coa pel. Representa un problema serio paira desenvolver a actividade laboral habitual.

As manifestacións máis frecuentes son a erupción cutánea, acompañada de picor, ou en forma de rinitis e conjuntivitis por inhalación ou contacto. Os suxeitos atópicos constitúen un grupo de risco. Os nenos poden sensibilizarse ao entrar en contacto prematuro e reiterado con chupetes e biberóns, ou manipular xoguetes de goma, globos ou pelotas. Una vía frecuente de sensibilización nos adultos é a xenital, usar preservativos que poden orixinar reaccións. Por iso, debería achegarse un prospecto previndo sobre estas reaccións. En estudos transversais con pacientes hospitalizados, calculouse que a prevalencia das reaccións alérxicas a medicamentos oscilaba entre o 6% e o 15%, estimándose o risco paira provocar una reacción alérxica en torno ao 2% paira a maioría dos fármacos.

Na práctica, os medicamentos que figuran en primeiro lugar como desencadenamentos de reaccións alérxicas son os antibióticos e, deles, os derivados da penicilina. Existen reaccións de intolerancia a certos fármacos, como no caso da asma producida por analxésicos, que non corresponden á reacción alérxica típica.

Os síntomas que aparecen como manifestación de alerxia medicamentosa son múltiples e variados, aínda cando as manifestacións cutáneas son as máis habituais. Con todo, o cadro máis perigoso é o que corresponde á síndrome de anafilaxia, que ás veces pode conducir ao colapso e á morte. Nestes casos aparecen hipotensión, dificultade respiratoria, urticaria xeneralizada e tamén manifestacións dixestivas, se o medicamento tomouse por vía oral.

A lista de medicamentos capaces de producir una reacción alérxica sería case interminable, pero existe una relación directa entre a frecuencia do seu consumo e a magnitude das reaccións provocadas. É conveniente que, en caso de presentar una reacción adversa a un medicamento, esta poida ser debidamente caracterizada canto antes por un especialista.

A positividad dos tests diagnósticos vai perdendo fiabilidade a medida que transcorre o tempo da reacción e, aínda que o paciente conserve a memoria inmunológica, a reactividad adoita ser tan baixa que oculta a sensibilización. Tamén existe diferenza en canto á fiabilidade das probas segundo o medicamento implicado e a reacción desencadeada. Posiblemente, no momento presente, a maior fiabilidade diagnóstica corresponda á sensibilización causada polo látex. A Universidade de Navarra desenvolveu una técnica “in vitro” que ofrece un alto grao de especificidad e sensibilidade paira pola de manifesto. Esta proba, denominada Test de Activación de Basófilos e que se realiza mediante citometría de fluxo, representa o primeiro procedemento diagnóstico que se realiza en España, e ofrece una gran seguridade paira a prevención e tratamento dos pacientes sensibilizados ao látex.

Resulta evidente empregar técnicas diagnósticas que non supoñan risco paira as persoas con alerxia a medicamentos, como poden ser as habituais probas cutáneas e moito máis as probas de provocación con fármacos.

A prevención da alerxia medicamentosa é un obxectivo a perseguir: se parte do principio de prescribir fármacos só cando existe una indicación clara. E é preciso interrogar ao paciente sobre as súas reaccións medicamentosas previas e que a información conste nas historias clínicas. Imaxine que vostede ten alerxia ao látex e vai sufrir una operación onde se manipulen as vísceras. O contacto das luvas do cirurxián, se fosen de látex, podería provocar una reacción anafiláctica, polo que o paciente debe facelo saber.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións