Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

Os medicamentos contra a obesidade poderían xerar efectos psiquiátricos, segundo un estudo

O risco de padecer cadros depresivos e de ansiedade acrecéntase nos pacientes
Por mediatrader 17 de Novembro de 2007

En momentos en que a cantidade de persoas con sobrepeso segue aumentando en todo o mundo, dous estudos científicos lanzaron serias advertencias sobre os medicamentos que din loitar contra a obesidade, en particular o Rimonabant.

Vendido en Europa co nome de Acomplia, o Rimonabant estaría vinculado a un risco crecente de efectos psiquiátricos, segundo un artigo que publicará a revista médica británica The Lancet. A publicación deste estudo prodúcese días despois de que un despacho de avogados estadounidense presentará un recurso colectivo contra Sanofi-Aventis pois reprocha ao laboratorio o difundir entre investidores informacións “enganosas” sobre ese medicamento que en Estados Unidos véndese baixo o nome de Zimulti.Analizando os resultados de catro probas que involucraron a máis de 4.000 pacientes, o equipo do profesor Arne Astrup, do departamento de Nutrición humana, da Universidade de Copenhague, mostrou que os pacientes que recibían Rimonabant (20 mg por día) tiñan un 40% máis de risco de sufrir efectos secundarios que aqueles que recibiron un placebo.

Os pacientes que consumiron Rimonabant tiñan un risco crecente de verse obrigados a interromper o tratamento debido a disturbios depresivos (2,5 veces máis que os que recibiron o placebo) e a cadros de ansiedade (tres veces máis). “Os nosos traballos suxiren que o consumo de 20 mg/día de Rimonabant aumenta o risco de efectos psiquiátricos, como cambios de humor e ansiedade”, estiman os investigadores, antes de subliñar que as persoas con antecedentes depresivos ou enfermidades psiquiátricas foran descartadas das probas.