Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Os produtos dietéticos “Herbalife” poderían provocar doenzas no fígado

Segundo Sanidade, en España rexistráronse nove casos sospeitosos entre 2003 e 2007

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Luns, 21deAbrilde2008

O Ministerio de Sanidade e Consumo alertou da existencia dalgúns casos de doenzas no fígado presuntamente asociados ao consumo de produtos da empresa “Herbalife Internacional España, SL.” Esta compañía comercializa diversos produtos aos que atribúe beneficios paira adelgazar e mellorar o benestar xeral do consumidor.

Img herbalifebuena
Imaxe: Herbalife

Os produtos “Herbalife” comercialízanse directamente a domicilio, e en ocasións os mesmos consumidores convértense en distribuidores. “Este modelo de distribución dificulta a trazabilidad ou seguimento dos produtos, que legalmente debe abarcar toda a cadea alimentaria, desde o inicio até o consumo”, advirte Sanidade, que recoñece que todos os produtos que comercializa “Herbalife” no noso país son legais.

Segundo a lexislación comunitaria, algúns produtos dietéticos requiren inscrición en rexistro pero non autorización previa. Outros dietéticos e todos os complementos alimenticios só requiren una notificación de inicio de comercialización en calquera dos 27 Estados membros da UE.

Toxicidade hepática

O Centro de Farmacovigilancia Rexional do Principado de Asturias recolleu e valorou os primeiros casos de posible toxicidade hepática vinculada aos produtos “Herbalife”. A Axencia Española de Medicamentos e Produtos Sanitarios (AEMPS) tivo agora coñecemento, polo Sistema Español de Farmacovigilancia e o Rexistro de Hepatotoxicidad da Universidade de Málaga, dun total de nove casos sospeitosos entre os anos 2003 e 2007.

Así mesmo, notificáronse outros nove casos de hepatotoxicidad noutros países da UE entre 1992 e 2006; seis en Islandia, e 22 en Suíza e Israel. Con todo, as redes de alerta alimentaria española e europea non teñen, até o momento, notificacións deste tipo. “Nestes acontecementos a relación de causalidad non é fácil de establecer e nalgúns casos esta posibilidade é máis forte que noutros”, sinala o Ministerio.

Aínda que a relación de causalidad non é fácil de establecer, tamén se notificaron casos de hepatotoxicidad noutros países da UE, en Suíza e Israel

A Axencia Española de Seguridade Alimentaria e Nutrición (AESAN) e a AEMPS están a investigar o asunto. Os casos sospeitosos xa foron analizados polo Comité de Seguridade de Medicamentos de Uso Humano (CSMH) e por un grupo de traballo creado “ad hoc” polo Comité Científico da AESAN, que se reuniu con representantes de “Herbalife” paira obter toda a información e documentación relevante.

“Do estudo da documentación dispoñible e da revisión de todos os datos podería resultar a implicación dun ou varios dos produtos comercializados por Herbalife “”, polo que as investigacións seguen o seu curso. As autoridades sanitarias comunicarán puntualmente o resultado e consecuencias das actuacións e estudos que se están desenvolvendo”, explica Sanidade nunha nota.

O Ministerio recomenda aos cidadáns que sospeiten ou sintan que algún produto lles causa algún efecto prexudicial, contacten cun médico e que informen as autoridades sanitarias. Tamén poden realizar consultas na web de Sanidade ou a través do Servizo de Atención ao Cidadán (901 400 100) ou da Administración Xeral do Estado (060 ou www.060.é).

Rexeitados en Colombia

Pola súa banda, a Federación de Consumidores en Acción (FACUA) asegurou que o Goberno colombiano rexeitou en 2006 a autorización de varios produtos de “Herbalife” como suplementos alimenticios debido a que varios dos seus ingredientes tiñan efectos farmacolóxicos.

Segundo FACUA, o Instituto Nacional de Vixilancia de Medicamentos e Alimentos (Invima) advertiu de que un chicle chamado “Chew Slim Gum” incluía entre os seus compoñentes zinziber, que “produce perda de apetito e mareo por locomoción”. Neste produto tamén se detectou garcinia, cuxas oleoresinas terían un efecto laxante e tamén provocarían “dor de estómago e vómito”, segundo o Invima.

A empresa, de orixe estadounidense, foi sancionada en 1994 pola Comunidade de Madrid

O organismo colombiano tamén prohibiu a autorización das bebidas “Bulk and Muscle” e “Health and Fitness” como suplementos alimenticios “por posuír sustancias que son consideradas como fármacos”. Así, citaba a carnitina, as encimas de aminogen e os extractos de eleuterococus. O Invima advertía da ausencia de xustificación paira inscribilos “nin como alimento nin como medicamento”.

A Federación de Consumidores en Acción afirma ademais que a empresa, de orixe estadounidense, foi sancionada en 1994 pola Comunidade de Madrid pola distribución de produtos dietéticos “fóra das canles legais establecidos”.

A Asociación O Defensor do Paciente asocia o caso á falta de control da venda deste tipo de artigos a través de Internet e a domicilio, e esixe ao Ministerio que tome medidas inmediatas paira evitar máis casos de efectos nocivos causados por estes e outros produtos adelgazantes.

As autoridades sanitarias queren aproveitar a ocasión paira lembrar os seguintes consellos:

-Una dieta variada e equilibrada, acompañada dun estilo de vida saudable, proporciona todos os nutrientes necesarios paira o normal desenvolvemento e mantemento dun organismo san e converte xeralmente en innecesario o consumo de produtos con nutrientes adicionais.

-Os estados carenciales (falta de vitaminas, minerais?) deben ser valorados polo médico, que establecerá o tratamento que corresponda. O mesmo cabe dicir de réximes de adelgazamento ou das necesidades de potenciación de sistemas corporais, funcións orgánicas ou estados fisiológicos.

-O consumidor, ademais, sempre debe seguir as instrucións de consumo e as advertencias da etiquetaxe, así como a información proporcionada polo titular do produto.

-Tamén debe evitar o consumo simultáneo de varios complementos alimenticios ou consumilos en exceso do recomendado.

-Calquera persoa que estea a tomar medicamentos ou padeza algunha enfermidade, debe consultar ao seu médico antes de iniciar o consumo de complementos, suplementos ou produtos similares.

-Debe evitarse a adquisición destes produtos por canles alternativas que non ofrezan garantías en canto á procedencia do produto e o control do seu proceso de fabricación. Comprar produtos por Internet, correo ordinario ou directamente de particulares pode supor un risco.

-Se sente ou sospeita que un produto lle causa algún efecto prexudicial, contacte cun médico e informe ás autoridades sanitarias.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións