Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Sanidade declara ilegais os produtos do bioquímico Enrique Meléndez e ordena a súa retirada

Os chamados "pos" de Meléndez "non foron obxecto de avaliación e autorización previa á comercialización"

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Sábado, 18deFebreirode2006

A Axencia Española de Medicamentos e Produtos Sanitarios (AEMPS), dependente do Ministerio de Sanidade e Consumo, ordenou a todas as comunidades autónomas a retirada dos produtos que dispensa o bioquímico da Universidade da Lagoa (Tenerife) Enrique Meléndez Hevia, xa que, segundo este organismo, trátase de medicamentos ilegais.

Os factores I e II, coñecidos como os “pos” de Meléndez, son fornecidos polo Instituto do Metabolismo Celular, que preside o bioquímico, como parte dun tratamento contra patoloxías como a obesidade, a hipertensión ou a artrose, e actualmente consómenos unhas 8.000 persoas, especialmente en Tenerife.

O factor I é un composto de glicina en po cristalizado, mentres que o factor II é acedo aspártico cristalizado, e aínda que o bioquímico defendeu o carácter de nutrientes dos seus produtos, a Axencia considéraos medicamentos pois se presentan dotados de propiedades terapéuticas. Ademais, sinala que “se administran a persoas co fin de restablecer, corrixir ou modificar as funcións fisiológicas, exercendo unha hipotética acción metabólica”.

Agrega que estes produtos “non foron obxecto de avaliación e autorización previa á súa comercialización de acordo co establecido na Lei do Medicamento”, polo que considera que a súa presenza no mercado é ilegal. A Axencia insta a todas as administracións sanitarias a proceder á retirada destes factores de calquera lugar onde puidesen acharse, e evitar a súa prescrición, dispensación ou subministración.

O AEMPS tamén advirte de que existen sospeitas da aparición de reaccións adversas polo uso dos devanditos produtos.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións