Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Saúde e psicoloxía

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Sanidade retira da venda varios fármacos contra a pinga tras detectarse reaccións hepáticas graves

Manterá a dispoñibilidade dun deles, pero baixo o consentimento informado do paciente

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Mércores, 18deFebreirode2004

O Ministerio de Sanidade e Consumo, a través da Axencia Española do Medicamento (AEM), retirou da comercialización varias presentacións de fármacos indicados paira o tratamento da hiperuricemia (altas concentracións de acedo úrico no sangue) e pinga severa, tras haberse notificado reaccións hepáticas graves. Esta orde afecta os principios activos benzbromarona (Urinorm), benziodarona (Dilafurane) e ás asociacións de benzbromarona con alopurinol (Acifugan e Faxcilit).

Casualmente, estes fármacos son os únicos axentes uricosóricos (que promoven a secreción do ácido úrico a través dos ouriños) dispoñibles en España. Por iso, tras consultar ás sociedades españolas de Reumatoloxía e Nefrología, Sanidade manterá a dispoñibilidade dun deles (a benzbromarona) “paira un grupo reducido de pacientes nos que é estritamente necesario”. Nestes casos, o médico deberá solicitar o consentimento informado do paciente antes de comezar o tratamento.

A AEM afirma que desde 1994 existe constancia de reaccións hepáticas graves asociadas á administración de benzbromarona, algunhas con desenlace mortal, o que motivou diversos cambios na información deste produto. A pesar de todo, Sanidade manterá a súa comercialización con restricións, ao non disporse doutro fármaco alternativo.

En canto á benziodarona, a Axencia sinala que España era o único país europeo onde se comercializaba. Este principio activo é similar á benzbromarona, salvo pola presenza de iodo na súa molécula. Esta circunstancia, apunta a AEM, fai que ademais “poida dar lugar á aparición de trastornos tiroideos”.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións