Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Vivenda > Comunidades de veciños seguros e lexislación

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Ascensores e comunidades de veciños

O pago dunha cota suplementaria orixina enfrontamentos entre veciños

A instalación do ascensor nunha vivenda pode acabar coa convivencia pacífica dunha comunidade de veciños. O prezo da obra oscila entre 42.000 e 60.000 euros. Ademais da cota mensual da comunidade, os propietarios deberán afrontar un pago extraordinario paira a súa instalación. Neste punto reside a polémica: Que ocorre si algún propietario négase a aceptar a súa cota de participación? Algúns municipios promoven axudas paira afrontar este gasto.

Cando se pode negar a comunidade

Calquera arranxo ou mellora nun inmoble réxese polos Estatutos da comunidade e pola Lei de Propiedade Horizontal. A primeira instalación dun ascensor nun edificio implica a alteración de parte da súa estrutura ou dos seus elementos comúns (oco de escaleiras, portal, patio, etc.). Todos os propietarios non están dispostos a afrontar a cota suplementaria ademais dos gastos da comunidade dunha instalación semellante.

O principal motivo de discusión non se centra tanto en autorizar a instalación como en afrontar o financiamento da obra. En principio, a comunidade non pode negarse a unha reforma da habitabilidade do inmoble, con todo a lei é contraditoria neste punto e a instalación do ascensor continúa xerando controversia.

Ante a falta de consenso veciñal o que rexe é a Lei de Propiedade Horizontal: establece que o acordo da maioría dos veciños permite continuar adiante coas obras. Mantén una excepción que detalla o artigo 11 polo que “ningún propietario poderá esixir novas instalacións, servizos ou melloras non requiridos paira a adecuada conservación, habitabilidade e seguridade do inmoble”. Neste caso o artigo recolle que “se a cota de instalación excede do importe de tres mensualidades ordinarias de gastos comúns, o disidente non resultará obrigado, nin se modificará a súa cota, mesmo no caso de que non poida privárselle da mellora ou vantaxe”.

Agora ben, calquera veciño que rexeite inicialmente colaborar na instalación poderá participar nun futuro, sempre que abone a cota en gastos de realización e mantemento actualizados.

Á súa vez o artigo 17 da citada lei detalla que o establecemento ou supresión do ascensor, mesmo cando supoña a modificación do título constitutivo ou dos estatutos, “requirirá o voto favorable das tres quintas partes do total dos propietarios que, á súa vez, representen as tres quintas partes das cotas de participación”. No caso de substitución ou reparación dun ascensor xa instalado, esta poderá executarse a condición de que se conte coa maioría de votos dos propietarios. O custo deberano afrontar tamén todos os veciños, fagan uso ou non deste servizo.

Paxinación dentro deste contido


Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións