Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Vivenda > Comunidades de veciños seguros e lexislación

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

O voto na comunidade

Cal é o peso do voto e a opinión na toma de acordos da Xunta de Propietarios?

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Luns, 15deNovembrode2004

Todos os veciños teñen dereito a ser escoitados na Xunta de Propietarios, isto resulta algo moi claro, pero cal é o peso do voto na toma de acordos da comunidade? Non é algo “vox populi”, por exemplo, saber como proceder se uno non acode á reunión convocada polo administrador.

En caso de non asistir á xunta non ten por que traer a colación ningún outro problema, pero estando presentes na Xunta de Propietarios, cando se procede a votación, pódese estar a favor ou en contra. Con independencia do resultado da votación, se non se está conforme co acordo tomado pola maioría que se precisa para tomar a decisión en cuestión, se que se pode e existe o dereito de que conste na acta da Xunta o voto disidente, xa que esta constancia na acta ten validez cara a terceiros e posteriores acordos referentes ao mesmo tema.

Polo mero feito de non acudir á Xunta de Propietarios non quere dicir que con iso a persoa en cuestión renuncie á emisión do seu voto, xa que si pode e está dentro dos seus dereitos delegar o voto noutro propietario. Esta delegación farase por escrito facendo constar:

– o veciño delegante

– o veciño en quen se delega o voto

– a firma de ambos

Así mesmo, daranse as instrucións ao veciño en quen se delega, o sentido do voto para cada acordo que se tome na Xunta (que sería previamente especificado na orde do día da convocatoria á mesma.).

Desta maneira a persoa ausente tense por presente a través de delegación, e este dato recollerase na a acta. É dicir, na acta da Xunta de Propietarios especifícanse os asistentes á mesma e se o fan por delegación ou non.

Se se opta por renunciar ao dereito a votar ao non acudir á Xunta de Propietarios e tampouco delegar noutro veciño, isto non quere dicir que xa non se teña nada que ver nos acordos tomados pola Xunta, posto que a acta da devandita reunión debe notificarse a todos os veciños do inmoble.

Se se cumpren os requisitos de notificacións, ao recibir a acta a persoa ausente pode levar a sorpresa de que algún acordo non obteña o seu beneplácito. Isto non quere dicir que a opinión xa non poida ser tida en conta, porque, segundo o art. 17 e 18 da Lei de Propiedade Horizontal (LPH), tense un prazo de 30 días para manifestar ao presidente da comunidade por escrito o seu voto en contra do acordo en cuestión, por iso a importancia de que consten os votos disidentes: pode darse o caso de que tras chegar a un acordo por maioría dos presentes en segunda convocatoria, a través deste procedemento, póidase chegar a anular devandito acordo. Este prazo será dun ano para aqueles acordos que sexan contrarios á lei, aos estatutos.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións