Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Vivenda > Comunidades de veciños seguros e lexislación

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Opóñome a que se instale o ascensor, debo pagalo?

Estéase ou non de acordo coa súa colocación, se se aproba por maioría todos os veciños deben pagar o custo do ascensor na súa cota correspondente

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Martes, 09 de Setembro de 2014
img_ascensor 1

Máis comodidade e, ademais, revalorización da vivenda. Parece que colocar un ascensor só supón vantaxes para os veciños, pero é, con todo, un dos aspectos que máis discusións provoca entre eles. Os habitantes dos pisos baixos e os primeiros, en xeral, non ven con bos ollos ter que meterse nunha obra que será incómoda e cara cando para eles apenas é necesario. Pero, como se aborda neste artigo, estean ou non de acordo coa súa instalación, deben pagar o custo do ascensor na súa cota correspondente. Ademais, coa nova lei, basta o voto favorable da maioría de propietarios que representen a maioría de cotas de participación.

Maioría necesaria para instalar un ascensor

Imaxe: Kerem Yucel

Por que pagar derrámaa dun servizo que non se usará? É a pregunta que se fan ás veces os veciños que non utilizarán un ascensor, como os propietarios dun local -que ás veces nin sequera teñen chaves do portal- ou quen residen nun baixo. Pero estas non son razóns suficientes para non pagar a súa instalación, a non ser que nos estatutos da comunidade quede recolleito que algún dos propietarios está exonerado o pago, algo pouco común.

A lei obriga a que todos os propietarios paguen a instalación dun ascensor, vivan no baixo ou no décimo piso

A lei obriga a que todos os propietarios abonen a colocación dun ascensor, vivan no baixo ou no décimo piso. Ata hai pouco máis dun ano, instalar un requiría o voto favorable do tres quintas partes do total de propietarios da comunidade, que ademais representasen as 3/5 partes das cotas de participación (cando a finalidade era a supresión de barreiras arquitectónicas, só era necesario o voto favorable da maioría de propietarios).

En xuño de 2013 aprobouse a modificación da Lei de Propiedade Horizontal. Desde entón, para pór un ascensor só precísase o voto favorable da maioría dos propietarios que á súa vez represente a maioría de cotas de participación.

O que di a Lei

A lei reformada en 26 de xuño de 2013 sinala no seu artigo noveno, referido a as obrigacións do propietario, que este debe contribuír, con arranxo á cota de participación fixada no título ou ao especialmente establecido, aos gastos xerais para o adecuado sostemento do inmoble, os seus servizos, cargas e responsabilidades que non sexan susceptibles de individualización.

O establecemento do servizo de ascensor, mesmo se implica a modificación do título constitutivo, ou dos estatutos, require o voto favorable da maioría de propietarios

Ademais, o artigo 17.2 da mesma lei expón con meridiana claridade a maioría que se necesita para a instalación dun ascensor nun inmoble. Así, sinala que “sen prexuízo do establecido no artigo 10.1 b), a realización de obras ou o establecemento de novos servizos comúns que teñan por finalidade a supresión de barreiras arquitectónicas que dificulten o acceso ou mobilidade de persoas con discapacidade e, en todo caso, o establecemento dos servizos de ascensor, mesmo cando impliquen a modificación do título constitutivo, ou dos estatutos, requirirá o voto favorable da maioría dos propietarios, que, á súa vez, representen a maioría das cotas de participación“.

E o citado artigo 10.1 b) indica que a colocación dun ascensor terá caracter obrigatorio por solicitude dos propietarios e sen acordo previo da Xunta de propietarios, sempre que “o importe repercutido anualmente das mesmas, unha vez descontadas as subvencións ou axudas públicas, non exceda de 12 mensualidades ordinarias de gastos comúns”.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións