Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Vivenda > Comunidades de veciños seguros e lexislación

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Que servizos debe pagar a comunidade de veciños de modo obrigatorio?

Os propietarios deben pagar as obras e servizos necesarios para conservar o edificio habitable, accesible e seguro, ademais dos gastos comúns xenerais

  • Autor: Por
  • Data de publicación: Sábado, 08deSetembrode2012
img_patio interior

A morosidade das comunidades de propietarios foi de 1.798 millóns de euros en 2013, segundo despréndese do ‘III Informe Global sobre morosidade en Comunidades de Propietarios en España’, realizado polo Consello Xeral de Colexios de Administradores de Leiras. E é que os custos que carrexa manter un edificio supoñen un esforzo que non todas as economías familiares poden xa realizar. Por iso, é imprescindible coñecer de que gastos pódese prescindir e cales se han de sufragar de acordo ao ditaminado pola Lei de Propiedade Horizontal, o marco regulatorio que rexe a normativa e disposicións da comunidade. Ao longo deste artigo desvélase que tipo de servizos teñen carácter xeral, común ou obrigatorio e como e en que proporción deben custearse.

1. Que di a lei?

Img patio interior articculo
Imaxe: Claudio Andres Tapia

As comunidades de veciños están sometidas e rexidas pola Lei de Propiedade Horizontal, que ten por obxecto a regulación da forma especial de propiedade establecida no artigo 396 do Código Civil, denominada propiedade horizontal. Ademais, cada comunidade pode establecer os seus propios estatutos internos. Estes documentos, que deben estar inscritos no Rexistro da Propiedade correspondente, serven para aproximar e adecuar a normativa legal ás necesidades de cada comunidade. Por iso, a pesar de que non son obrigatorios, a súa adopción é recomendada por expertos e xuristas co fin de evitar e resolver situacións de conflito.

Cando se adopten acordos para realizar innovacións non esixibles, o veciño en desacordo pode oporse a pagar

Tal e como especifica o artigo 10 da Lei, é obrigación da comunidade realizar as obras necesarias para o sostemento e conservación do inmoble e dos seus servizos, para que reúna as condicións estruturais, de estanqueidad, habitabilidade, accesibilidade e seguridade. Esta contribución, levará a cabo con arranxo á súa respectiva cota de participación.

2. Que gastos comúns son obrigatorios?

  • Cotas comúns

    Segundo o artigo 9 da Lei de Propiedade Horizontal, os propietarios deben contribuír (con arranxo á súa cota de participación) aos gastos xerais para o sostemento do inmoble, os seus servizos, cargas e responsabilidades que non sexan susceptibles de individualización.

    Así, segundo o tipo de inmoble e as súas características, as zonas comúns das que se beneficia cada un dos veciños (portal, escaleira, ascensor, piscina ou azotea), os gastos xerais derivados da conservación e reparación (electricidade, limpeza, portaría, vixilancia, calefacción central ou mantemento de instalacións) ou os gastos municipais (se a parcela onde está o edificio ten referencia catastral, terá que custear a recollida de lixos ou abonar o Imposto sobre Bens Inmobles) han de ser sufragados en función das distintas cotas de participación fixadas en xunta. Iso é así, sempre que non haxa outros acordos nos estatutos.

    Por tanto, o conxunto de propietarios dun edificio constituído en comunidade de veciños debe compartir a responsabilidade e os beneficios dese inmoble, aínda que non utilicen todas as súas dependencias ou mesmo aínda que non residan nel. O carácter imperativo deses gastos, ao que todos os propietarios deben contribuír, fíxase en función da obrigatoriedade de manter en perfecto estado os bens e servizos comúns do inmoble.

    Pola súa banda, a contía das cotas de participación de cada un determínase de forma porcentual e o baremo está fixado de antemán nas escrituras; unhas cotas que se deciden en función da superficie de cada piso ou local, da súa incidencia na comunidade, localización ou o uso de elementos e servizos comúns.

  • Obras necesarias

    De acordo á lei, todos os propietarios están obrigados a sufragar a cota establecida pola comunidade para o pago dos gastos xerais, pero tamén daqueles que se deriven das obras necesarias, sempre en función da súa cota de participación.

    Así, deberán sufragar os gastos derivados da realización das obras de conservación e accesibilidade necesarias para o mantemento do edificio e dos seus servizos, para que reúnan as condicións estruturais, de habitabilidade e seguridade. Isto é, todas aquelas obras puntuais realizadas en zonas comúns, derramas ou demais gastos imprescindibles.

  • Fondos de reserva

    A comunidade de veciños debe contar co denominado fondo de reserva, unha contía que se fixa de forma anual tras a aprobación do orzamento da comunidade e que, segundo a Lei, debe superar o 5% do seu último orzamento ordinario. Este fondo será utilizado para atender as obras de conservación e reparación da leira ou ben realizar unha derrama extraordinaria, como as causadas por incendios , explosións ou inundacións, para que os propietarios contribúan de forma económica ás devanditas obras ou reparacións.

3. Que gastos poden evitarse?

  • Reformas ou obras de mellora non esixibles

    A Lei de Propiedade Horizontal reflicte no seu artigo 11 que ningún propietario poderá esixir novas instalacións, servizos ou melloras non requiridos para a adecuada conservación, habitabilidade, seguridade e accesibilidade do inmoble.

  • Gastos extraordinarios

    A lei sinala que cando a xunta de propietarios adopte acordos para realizar innovacións non esixibles (aqueles servizos ou melloras non necesarios para a conservación, habitabilidade e seguridade do inmoble) e cuxa cota de instalación exceda do importe habitual de tres mensualidades ordinarias de gastos comúns, aquel propietario que non estea de acordo con este gasto non terá obrigación de acometelo.

    Así mesmo, tampouco poderá modificarse a cota que deba pagar, aínda que non poida privárselle da mellora ou vantaxe. Agora ben, isto será posible, a condición de que impugnen a decisión da xunta nun prazo non superior a tres meses e atópense ao corrente de pago de cantas débedas vencidas houbese.

RSS. Sigue informado

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións