Saltar o menú de navegación e ir ao contido

Canles de EROSKI CONSUMER

Pódeche interesar:

Infografías | Fotografías | Investigaciones

^

A quen se pode conceder a custodia dun menor?

Tras unha separación ou divorcio con fillos menores, unha das cuestións de maior relevancia está na custodia dos nenos. A custodia debe ser exercida polos proxenitores por ser eles quen ostentan a patria potestade. Pero a garda e custodia pode ser exclusiva ou compartida. No primeiro caso, o proxenitor custodio quedará ao coidado dos fillos e o non custodio terá un dereito de visitas. En España, segundo os últimos datos do Instituto Nacional de Estatística (INE), en 2018 neste tipo de custodias, a maioría outorgáronse á nai (61,6 %) e en poucas ocasións ao pai (4,2 %). O resto dos casos (o 33,8 %) outorgouse a custodia compartida, que supón unha repartición de estancias e coidados entre ambos os proxenitores. Como decidirse por unha ou outra? Sempre se escolle o tipo de custodia tendo en conta “o interese superior do menor, que prevalece sobre os dereitos do pai e a nai“, explica a avogada Pomba Zabalgo.


Imaxe: Counselling

Pero hai unha opción máis: as custodias outorgadas a outro familiar ou unha institución idónea (0,4 % dos casos). Este tipo de custodia, que non recae nin na nai nin o pai senón nun terceiro designado pola Xustiza, está regulada no artigo 103.1 do Código Civil. Non é  frecuente, senón que “son situacións moi graves e de risco ou desamparo dos menores, sendo situacións excepcionais”, insiste Zabalgo.

En que casos concédese a custodia a terceiros?

A custodia a un terceiro concédese se ningún dos proxenitores está capacitado ou non existe, como é o caso de morte ou de afastamento, cárcere, incapacidade mental, etc.

O máis común é que se outorgue “aos parentes máis próximos, avós ou tíos, por exemplo”, aclara a avogada Charo García Mariscal, de García Mariscal Avogados. En concreto, e en canto aos familiares, “a Sentenza do Tribunal Supremo nº 47/2015 atribúe a custodia á tía materna fronte aos avós, por ser o máis beneficioso para o menor”, indica Pomba Zabalgo.

Pero cando os pais non poden exercer eses coidados, “ou se se dan situacións de desamparo ou desprotección dos menores”, os Tribunais poden tamén decidir que a custodia se estableza a favor dunha institución pública. Así, “no caso de que os parentes máis próximos non existisen ou non fosen adecuados, entregarase o menor á Administración para a súa tutela”, apunta García Mariscal.

O establecemento dunha garda a favor dunha institución pública —explica esta experta— pode deberse a algún destes supostos:

  • Á petición dos pais ante a imposibilidade de facerse cargo (causas excepcionais e moi xustificadas).
  • Á situación de desamparo dos menores.
  • Cando así se acorde por decisión xudicial (por causas moi excepcionais).


Imaxe: klimkin

Poden os pais visitar ao seu fillo?

Que implica para os pais que se dea a custodia a un terceiro? O establecemento da garda e custodia a favor dos tíos ou avós ou institucións “non implica por si a extinción da patria potestade”. Hai que ter en conta cada caso concreto e estudar se procede un dereito de visitas e, no seu caso, poder mesmo recuperar a custodia, se cesou a situación de desamparo que levou á retirada desa garda, segundo indica Pomba Zabalgo.

En todo caso, a situación concreta sempre será avaliada polos servizos psicosociais adscritos aos xulgados de familia, co fin de valorar se o proxenitor que quere ver ao seu fillo está capacitado para ter visitas co menor. Polo xeral, concédense visitas, “pero non hai que esquecer que esta materia é moi extensa e está infestada de casuística”, sinala García Mariscal.

Fundación EROSKI

Validacións desta páxina

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación do W3C indicando que este documento é XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto